top of page

Тема №8. Макроскопічна оцінка сперми. Оцінка збереженої і розмороженої сперми.

План

План

  1. Мета оцінки якості сперми.

2. Візуальна (макроскопічна) оцінка якості сперми:

а) визначення об’єму еякуляту;

б) колір сперми;

в) запах сперми;

г) консистенція сперми.

3. Значення результатів макроскопічного дослідження сперми.

 

1. Сперму, яку отримують в умовах виробництва, обов'язково досліджують на придатність до використання. Оцінка якості сперми є важливою ланкою у технологічному процесі в племоб'єднаннях і пунктах штучного осіменіння сільськогосподарських тварин.

2.

А) Об’єм еякуляту вимірюють для визначення необхідного ступеня розрідження сперми та оцінки спермопродукції плідника. Для його визначення у бугаїв і баранів використовують градуйовані спермоприймачі, пробірки, піпетки, а для жеребця і кнура – мензурки. При застосуванні одноразових поліетиленових спермоприймачів об’єм еякуляту можна визначити методом зважування (з розрахунку, що 1 мл сперми відповідає 1 г). Нормальний об’єм еякуляту в барана становить 1 – 2 мл (максимальний – 3,5 мл), у бугая – 4 – 5 мл (15 мл), у жеребця 50 – 100 (600 мл), у кнура – 200 – 400 мл (1000 мл).

Б) Колір сперми визначають у проникаючих променях світла при достатньому освітленні. У бугая і барана сперма має білий колір із жовтуватим відтінком, у кнура і жеребця – молочно-білий із сіруватим відтінком. Наявність в еякуляті крові, гною, сечі зумовлює появу відповідно червоного, зеленого і жовтого забарвлень. При запаленні міхурцеподібної залози у спермі з’являються білі пластівці.

В)Запах сперми залежить від санітарно-гігієнічної підготовки статевих органів самця перед отриманням сперми, а також може зумовлюватися наявністю домішок в еякуляті, частіше через запалення геніталій.  У нормі сперма не має запаху. У спермі барана допускається запах жиропоту; у спермі бугая – запах парного молока, у спермі жеребця, кнура – запах, властивий даному виду тварин.

Г) Консистенція сперми. Визначається візуально. У нормі сперма бугая має вершкоподібну консистенцію, у барана – сметаноподібну, у кнура і жеребця – водянисту. Еякулят жеребця може містити домішки слизу секрету міхурцеподібної залози, а сперма кнура має глейкий секрет куперових залоз у вигляді дрібних зерен. Консистенція змінюється при зменшенні кількості сперміїв та запаленні геніталій.

                            

3. Від якісних показників сперми у значній мірі залежить ефективність штучного осіменіння. Звичайно кінцевий висновок про якість сперми можна мати тільки після дослідження на запліднювальну здатність сперміїв, тобто тоді, коли осіменінні самки дадуть приплід або повторно прийдуть в охоту. Слід особливо підкреслити, що для повної характеристики сперми недостатньо визначити якийсь один показник, а потрібно дослідити її всебічно. Після отримання еякуляту визначають об'єм і досліджують його за кольором, запахом та консистенцією. Кожний еякулят оцінюють окремо.

 

 

bottom of page