top of page

Тема №6. Порушення і збочення статевих рефлексів самців.

План:

1. Порушення статевих рефлексів:

а) Негативна індукція, зовнішнє гальмування;

б) Внутрішнє гальмування:

диференціювальне гальмування;

згасальне гальмування;

гальмування запізнювального рефлексу.

2. Збочення статевих рефлексів:

а) онанізм;

б) гомосексуалізм.

3. Методи усунень і профілактики порушень і збочень статевих рефлексів.

 

1. Статева активність плідників та якість виділюваної ними сперми, як і запліднюваність самок та якість їх приплоду, у значній мірі обумовлюються рівнем годівлі, утриманням та використанням самців.

На станціях і пунктах штучного осіменіння інколи відмічають випадки ослаблення, гальмування і навіть збочення статевих рефлексів. Частіше всього це буває внаслідок неправильних годівлі, утримання та використання плідників, порушення правил підго-товки штучної вагіни і техніки одержання сперми, захворювань статевої системи і т. п.

Гальмування статевих рефлексів може бути – постійним (безумовним) або тимчасовим (умовним).

До постійного гальмування належить: зовнішнє гальмування, замежне гальмування, охоронне (сонно-гальмівний стан); до тимчасового гальмування належить: згасальне гальмування, диференціювальне гальмування, гальмування запізнюючого рефлексу.

Зовнішнє гальмування (явище негативної індукції, орієнтовний рефлекс) розвивається у плідників у незнайомій для них обстановці, при появі в манежі сторонніх осіб, нових запахів, зміни освітлення, місця взяття сперми, шумі, криках і т. п.). Ці сторонні, випадкові подразники викликають на себе орієнтовну реакцію – плідник оглядається, прислуховується, статевий потяг у нього тимчасово пригнічується, садку він робить мляво чи цілком від неї відмовляється.

Частіше всього зовнішнє гальмування спостерігається у плідників слабкого темпераменту, рідше – в урівноважених і цілком не спостерігається у тварин незрівноваженого, нестримного типу. Зовнішньому гальмуванню піддається рефлекс статевого потягу і ерекції, і майже не піддається – парувальний та рефлекс ерекції.

Щоб уникнути зовнішнього гальмування статевих рефлексів, не можна допускати виникнення сторонніх подразників при одержанні сперми.

Замежне гальмування. У дуже збудливих плідників, які тривалий час не використовувалися, статевий потяг буває настільки сильним, що замість збільшення інтенсивності наступних статевих рефлексів, вони гальмуються. Такий плідник робить енергійну садку, але ерекція статевого члена виявляється недостатньою або її не бу-ває. Те ж саме стосується еякуляції.

Внутрішнє охоронне гальмування (сонно-гальмівний стан). При тривалому одер-жанні сперми в одноманітній обстановці (в одному й тому ж місці, на одну і ту ж тварину) у плідника може наступити пригнічення нервової системи. Він стає млявим, статевий потяг у нього зникає, в манеж він йде неохоче, довго обнюхує тварину, на яку одержують сперму, і, так і не зробивши садки, стоїть у напівсонному стані біля підставної тварини, іноді поклавши голову на неї. Цей вид гальмування виникає на ґрунті своєрідної “втоми” деяких ділянок головного мозку під впливом одноманітних подразників.

Згасальне гальмування розвивається при відсутності підкріплення умовного рефлексу безумовним. У плідників, що утримуються в одному приміщенні із самками, їх вигляд та запах спочатку збуджує статеві рефлекси, але коли не дозволити їм статевого акту, тобто не дати підкріплення статевого рефлексу, то самець скоро перестає збуджуватися виглядом і запахом самки.

Під диференціювальним гальмуванням розуміють відмову від садки при певних умовах, з якими у плідника зв’язані неодноразові невдалі спроби здійснити садку, при активному прояві статевих рефлексів в інших умовах. Наприклад, якщо при одержанні сперми були допущені болючі для плідника прийоми – необережне, грубе доторкання до статевого члена, дуже низька або, навпаки, висока температура в штучній вагіні, груба або незмазана гума приладу, різке підведення вагіни до статевого члена, і т. п. – все це пов’язується у плідника з присутністю техніка. Достатньо буває техніку відійти або змінити одяг, як плідник зразу ж збуджується і нормально дає сперму на штучну вагіну.

Гальмування запізнілого рефлексу виникає у тих випадках, коли плідника приводить у манеж задовго до взяття сперми або, привівши його, затримують через якісь там неполадки. Спочатку у нього під впливом умовних подразників (манеж, час і т. п.) проявляється статеве збудження, але, оскільки безумовний подразник (садка) запізнюється, то це збудження поступово згасає і плідник мляво робить садку або відмовляється від неї. У таких випадках плідника виводять з манежу, роблять 10–15-хвилин-ну проводку, після чого знову заводять в манеж і негайно отримують сперму.

2. При нерегулярному використанні плідників, відсутності моціону у бугаїв і жеребців часто спостерігається збочення статевих рефлексів у вигляді онанізму і гомосексуалізму.

Профілактика цього збочення базується на правильному режимі використання і догляду. Щоб запобігти онануванню бугаям зразу ж після вставання дають концентрований корм у годівниці, підв’язують голову догори. Як тільки який з бугаїв починає онанувати, черговий по станції робить різкий окрик або навіть легкий удар. На ряді станцій штучного осіменіння для боротьби з онанізмом використовують спеціальний прилад – електрострум.

3. Щоб уникнути зовнішнього гальмування статевих рефлексів, не можна допускати виникнення сторонніх подразників при одержанні сперми.

З метою профілактики замежного виду гальмування плідників стримують при перших спробах зробити садку. Через 5–10 хв. після першої садки у бугаїв беруть другий еякулят. У перерві між садками плідника водять.

Профілактика сонно-гальмівного стану полягає в правильному режимі використання. Сперму беруть не частіше, як один раз на три дні; час від часу змінюють тварин, на яких беруть сперму; застосовують холості приводи через кожні два – три взяття сперми (підводять бугая до місця одержання сперми, дозволяють йому обнюхати тварину, що стоїть в станку і, не дозволивши зробити садку, відводять). Через 3–4 години заводять його вдруге і дозволяють зробити садку. Якщо названі заходи не допомагають, то можна попробувати взяти сперму на ходу – бугая ведуть вздовж слідом за твариною, на яку одержують сперму. При виникненні статевого збудження передню тварину швидко фіксують у станку або навіть отримають сперму на ходу.

Для попередження згасального гальмування плідників утримують ізольовано від самок, систематично змінюють тварин, на яких отримають сперму.

Для профілактики диференціювального виду гальмування необхідно суворо дотримуватися правил підготовки штучних вагін і одержання на них сперми. Не можна ставити в станок для взяття сперми тварин з широким крупом, оскільки різке відведення статевогочлена набік (в штучну вагіну) буде викликати біль у плідника.

bottom of page