top of page

Тема № 105. Гормональні препарати для стимуляції і синхронізації статевої функції самок.

План

  1. Гонадотропін-рилізин – гормони: диригестран, сурфагон, базурелін, лютал.

  2. Гонадотропні препарати: СЖК і КЖК (сироватка і кров жеребних кобил), сироватковий гонадотропін (гравогормон, оварітропін), ФСГ (фолікулостимулюючий гормон), ЛГ (лютеїнізуючий гормон), ХГ (хоріонічний гонадотропін.

  3. Естрогенні препарати: естрон (фолікулін), естрадіолу бензоат, синестрол.

  4. Прогестагенні препарати (гестагени): прогестерон, мегастролу ацетат, кронолон, пролігестон, димол, амол.

  5. Простагландини: ензапрост Ф, естрофан, еструмат, естуфалан.

 

 

 

1. З гормональних препаратів використовують гонадотропін-рилізинг-гормон і його синтетичні аналоги, гонадотропні препарати, естрогенні, прогестагенні, простагландини, окситоцин, кортикостероїди, а також комбіновані препарати.

Застосовуючи той або інший гормональний препарат, слід мати на увазі, що дія його на статеву систему самки може виявлятися по-різному залежно від початкового функціонального стану репродуктивних органів і гормонального статусу організму. Неправильне, без урахування показань введення препарату може приводити до порушення репродуктивної функції.

Гонадотропін-рилизин-гормон (Гн-РГ, гонадорелін) і його синтетичні аналоги — диригестран, сурфагон, базурелін, лютал і інші.— при введенні в організм тварини викликають виділення ЛГ і ФСГ з гіпофізу. Через 15—30 хвилин після внутрішньом'язової ін'єкції препарату рівень ЛГ в периферичній крові зростає у декілька разів, досягає максимального через 2 годин і зберігається підвищеним протягом 3—4 годин, після чого препарат розпадається на амінокислоти і повністю виводиться з організму.

Гн-РГ застосовують для прискорення овуляції і формування повноцінного жовтого тіла, синхронізації овуляції, а також з лікувальною метою — при затримці овуляції і фолікулярних кістах яєчників.

2. Гонадотропні препарати. До них відносять сироватку і кров жеребних кобил (СЖК і КЖК), сироватковий гонадотропін (гравогормон, оварітропін), гонадотропіни гіпофізарного походження (ФСГ і ЛГ) і хоріоничного гонадотропін (ХГ).

СЖК володіє фоллікулостимулючий і лютеінізованою активністю — стимулює зростання і дозрівання фолікулів, овуляцію і розвиток жовтого тіла. Застосовують для активізації функції яєчників при їх депресії, стимуляції багатоплідності (отримання двоєнь у овець і кіз), викликання суперовуляції (при проведенні трансплантації ембріонів).

Кращий ефект досягається при введенні СЖК у фолікулярну фазу статевого циклу за декілька днів до передбачуваного терміну настання охота. Якщо ж препарат вводять тваринам з функціонуючими жовтими тілами, то дозріваючі фолікули можуть піддаватися кістозному переродженню або оволюють без прояву у самки тічки і охоти. При використовуванні препаратів СЖК з низьким змістом ЛГ або при введенні у великих дозах можлива гиперстимуляція яєчників з утворенням геморагічних фолікулів або множинних кіст.

Вводять СЖК підшкірно або внутрішньом’язево. Іноді спостерігається анафілаксія, для попередження якої рекомендується спочатку ін'єктувати маленьку дозу препарату (0,1 — 0,2 мл), а потім через 1—2 годин — решту дози. Протипоказано застосування СЖК при запальних процесах в статевих органах, а також виснаженим тваринам і з порушеним обміном речовин.

Оварітропін і гравогормон — обчищені препарати, отримані з СЖК- Вони застосовуються при тих же показаннях і в тих же дозах, що і СЖК, але не викликають анафілаксію.

Гонадотропіни гіпофізарного походження — ФСГ і ЛГ (одержують з гіпофізів убитих тварин)— рідко застосовуються у ветеринарній практиці через меншу їх доступність і дорожнечу.

Хоріонічеський гонадотропін (ХГ) — ліофілізований порошок, одержуваний з сечі вагітних жінок. По своїй дії близький до ЛГ — сприяє овуляції і формуванню жовтого тіла. Застосовують в тих же випадках, що і Гн-РГ, вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно.

3.  Естрогенні препарати — естрон (фоллікулін), естрадіолу бензоат, діетилстільбестрол, синестрол і ін.— при введенні в організм самки індукують тічку і охота, але не впливають безпосередньо на дозрівання фолікулів в яєчниках і овуляцію. В малих дозах можуть стимулювати (по механізму зворотного позитивного зв'язку) виділення з гіпофізу ЛГ, що сприяє овуляції, а у великих дозах блокують гонадотропну функцію гіпофізу. Тривале багаторазове застосування естрогену, особливо у великих дозах, може приводити до порушення функції яєчників, гіперплазії кісткового мозку і інших побічних явищ.

4. Прогестагени (гестагени). В цю групу препаратів входит багато препаратів Методи стимуляції статевої функції самок

прогестерон і його синтетичні аналоги — мегестролу ацетат (АЦМ, АМГ), медроксипрогестерону ацетат (МАП), меленгестролу ацетат (МГА), хлормадинону ацетат (КАП), флуро-гестону ацетат (ФГА, кронолон), капронат оксипрогестерону (17—КОП), делмадинону ацетат, пролигестон (делвостерон), димол, амол і ін. При введенні в організм тварини вони викликають ефекти, аналогічні дії природного гормону жовтого тіла. Але на відміну від прогестерону його синтетичні аналоги у багато разів активніше, володіють більш тривалим терміном дії, вводити їх можна не тільки парентерально, але і всередину (з кормом).

Призначають прогестагені для підтримки вагітності, попередження ембріональної смертності, регламентації термінів пологів. Але найпрактичніше застосування знаходить властивість прогестагенів гальмувати статеву охоту і овуляцію, що широко використовується для синхронізації статевих циклів, а у собак і кішок — для придушення тічки і охоти або зсуву термінів їх настання.

Суть синхронізації статевих циклів за допомогою прогестагеніві полягає в тому, що вони, імітуючи життєдіяльність жовтого тіла, не порушують розвиток фолікулів в яєчниках, але затримують овуляцію і пригнічують охоту; не порушується також синтез ЛГ, але виділення його гальмується (по, принципу зворотного негативного зв'язку) і він нагромаджується в гіпофізі (прогестероновий блок). При недостатній секреції ЛГ дегенерують в яєчниках жовті тіла. З припиненням введення екзогенного прогестагену звільняється гіпофіз від блоку, відбувається викид нагромадженого ЛГ, внаслідок чого підготовлені фолікули овулюють — відбувається запуск статевого циклу.

З урахуванням того, що синхронізацію статевого циклу проводять на великому поголів'ї самок, у яких стадії статевого циклу розподілені безладно, тривалість застосування прогестагенів повинна бути довше за тривалість фази жовтого тіла для даного виду тварин.

5. Простагландини (ПГ). З різних груп простагландинів широке застосування знайшли ПГФ2α, володіючі вираженою лютеолітичною дією. Використовують препарати натурального ПГФ2α (ензапрост Ф) або більш активні його синтетичні аналоги (естрофан, еструмат, естуфалан і ін.).

Свіжі жовті тіла, а також жовті тіла у стадії спонтанної регресії рефрантерні до дії екзогенного ПГ. У овець лютеолітичний ефект спостерігається при ін'єкції препарату в період з 4-го по 14-й день від початку статевого циклу (після овуляції).

У свиней дуже короткий період чутливості жовтих тіл до дії екзогенного ПГФ2а — з 11 — 12-го до 19-й, а за деякими даними — до 15-го дня. У собак і кішок одноразова ін'єкція ПГФ2а викликає лише тимчасове зниження рівня прогестерону в плазмі крові, для розсмоктування жовтих тіл потрібні багаторазові ін'єкції препарату. Окрім лютеолітичної дії ПГФ2а викликають скорочення мускулатури матки, розслаблення і розкриття каналу шийки матки і ряд інших ефектів. Застосовуються для синхронізації статевих циклів (у овець і кіз), індукції пологів, викликання аборту, а також з лікувальною метою — при персистенції жовтих тіл, лютеальних кістах, ендометритах, піометрі.

Після введення ПГФ2а можливі побічні явища — підвищення температури тіла, тремтіння, слинотеча, блювота, почастішання дефекації і ін., що спостерігається в основному у собак і кішок, іноді у свиней. Але ці явища зникають протягом години. У овець побічних ефектів не спостерігається навіть після відносно великих доз ПГФ2а.

Для стимуляції і регуляції статевої функції самок застосовуються також окситоцин, кортикостероїди, овоген, деякі негормональні препарати (вітаміни і ін.).

bottom of page