top of page

Тема №5. Ветеринарно-санітарні і профілактичні вимоги при відборі і утриманні плідників. Використання плідників. 

 

План

Порядок комплектування плідниками станцій штучного осіменіння і господарств.

  1. Вимоги при утриманні плідників, яких використовують для штучного осіменіння.

  2. Значення моціону плідників і його види.

 

1. В другому томі ветеринарного законодавства на с. 11 є ветеринарні правила при відтворенні с/г тварин. В ньому конкретно розписано порядок комплектування плідниками станцій штучного осіменіння і господарств, а також чітко зазначені вимоги при утри манні плідників, яких використовують для штучного осіменіння. В даних розділах описано що відбирають плідників здорових із господарств благополучних що до заразних хвороб і їх перед вивозом обов'язково піддають діагностичним дослідженням: бугаїв  на туберкульоз, лептоспіроз, лейкоз, бруцельоз, тріхомоноз і кампілобактеріоз на санітарну якість сперми; баранів і козлів  на бруцельоз, лістеріоз, вірусний аборт; кнурів  на туберкульоз, бруцельоз, лептоспіроз ; жеребців  на сап, парувальну хворобу.

Тварин які прибули в господарство, на станцію карантинують протягом 30 днів, а прибулих із за кордону 60 днів в спеціальних карантинних приміщеннях і повторно досліджують на ці ж хвороби і вакцинують у відповідності з планом протиепізоотичних міроприємств.

Тваринам в карантині щоденно міряють температуру тіла.

Після закінчення карантину складають акт з вказівкою проведення ветеринарних обробок і результатів діагностичних досліджень.

2.  При догляді за плідниками слід суворо дотримуватися правил техніки безпеки, пам’ятаючи, що різкі окрики, биття, болючі відчуття приводять до вироблення у них оборонних рефлексів. Тому при одержанні сперми потрібно підтримувати у штучній вагіні необхідну температуру, тиск та слизьку поверхню, не можна завдавати тварині болю.

Слід також дотримуватись чіткого розпорядку дня (години прибирання приміщень, чищення тварин, годівля, моціон, одержання сперми), оскільки при його порушенні погіршується поведінка плідників, їх статева активність та якість сперми. Отримувати сперму слід не раніше, ніж через 2 години після годівлі та водопою і після моціону.

Важливою умовою отримання від плідників повноцінної сперми є нормована їх годівля, забезпечення їх потреб у білку, вітамінах, вуглеводах, макро- та мікроелементах.

Нестача у раціоні вітаміну А викликає розлад сперматогенезу, а при нестачі вітаміну Е виникає дегенерація епітелію сім’яних каналиків, що проявляється аспермією. Добрі наслідки дає згодовування плідникам трав’яної різки, зібраної своєчасно, із збереженням зеленого кольору, злаково-бобового сіна, трав’яного борошна, вітамінних та мінеральних преміксів, кормів тваринного походження (збиране молоко, сухий порошок знежиреного молока, курячі яйця, кров’яне, рибне та м’ясокісткове борошно).

Плідники завжди повинні бути заводської вгодованості, для чого їх двічі на місяць зважують, піддають клінічному огляду, проводять періодичні дослідження кормів та крові.

3.  Моціон – це важливий господарський захід, що передбачає перебування і рух тварин на свіжому повітрі. Має велике гігієнічне значення для організму і є обов'язковим при стійловому утриманні сільськогосподарських тварин, особливо для плідників. Він активізує процеси травлення, дихання, кровообіг, засвоєння поживних речовин, статеву потенцію, приросту живої маси, запобігає розвитку захворювань тощо. Моціон буває пасивним (тварин випускають на вигульні двори, в загони) і активним (тварин примушують проходити певну віддаль з відповідною швидкістю).

bottom of page