top of page

Тема № 75. Поїдання посліду і приплоду.

План

  1. Поїдання посліду: причини, лікування та профілактика.

  2. Поїдання приплоду: причини, лікування і профілактика.

 

1. Всі тварини мають схильність поїдати послід, що виходить з матки після народження плода. При цьому тварина поїдає свій послід і ніколи не поїдає посліду іншої тварини.

У кобил це явище буває рідко. Корови частіше поїдають плодові оболонки, після чого у них часто спостерігається атонія передшлунків, закупорювання книжки. У кіз і овець схильність до поїдання посліду виявляється слабо. Свині поїдають послід охоче, після чого в них не буває порушень з боку шлунково-кишкового тракту, але спостерігається схильність до поїдання поросят. М’ясоїдні звичайно поїдають плодові оболонки, і це не відбивається на їх самопочутті, бо послід є для них своєрідною їжею тваринного походження.

Лікування. Проводиться тільки у коней та жуйних тварин і полягає в дієті і задаванні глауберової солі або касторової олії для видалення посліду.

Профілактика. Послід після виходу з матки обов’язково слід негайно прибрати з приміщення.

 2. У свиней спостерігаються випадки, коли вони поїдають своїх живих поросят зра­зу ж після родів і дуже рідко після початку годування.

 

Це явище частіше буває у свиней-першородок. Ця вада зберігається і при подальших родах.

Спостерігаються випадки поїдання свого живого приплоду кролицями; ця вада зберігається і при подальших родах.

Причини. Сприятливим підґрунтям для появи цієї вади у свиней є неправильна годівля їх під час вагітності. Тут слід відзначити відсутність у кормовому раціоні сви­ней мінеральних солей та згодовування їм м’ясних відходів або продуктів тваринного походження.

 

Нервове збудження на ґрунті поранення сосків молочних залоз гострими зубами поросят, болючий стан вим’я, статевих органів або шлунково-кишкового тракту теж можуть бути причиною цієї вади. З практичних спостережень відомо, що свині, які їли послід, схильні бувають до поїдання й поросят.

 

У кролиць теж спостерігається поїдання свого живого приплоду на ґрунті недостатньої кількості мінеральних речовин у кормовому раціоні і непостійної наявності свіжої води у клітках. Крім того, встановлено, що при наявності у приплоді мертвонароджених кролиці іноді поїдають їх, після чого у них з’являється потяг до поїдання також і живих кроленят.

Лікування. Усунення причини.

Профілактика. Правильна годівля свиней під час поросності. Перед родами треба свинямпершородкам робити масаж молочної залози, щоб вони надалі не виявляли неспокою під час дотику поросят до сосків. Потрібно наглядати за перебігом родів і негайно прибирати з приміщення посліди. При появі схильності до поїдання поросят надівати свині намордник, який слід знімати тільки під час годування.

 

Поросят у перші дні їх життя потрібно тримати у спеціальній скриньці чи іншому пристосуванні і підсаджувати (під наглядом) до матері тільки на час ссання.

Щоб запобігти поїданню кролицями свого приплоду, слід негайно прибирати з кліток мертвонароджених та загиблих кроленят, вводити в кормовий раціон породіль достатню кількість мінеральних речовин і вітамінів. Треба стежити, щоб завжди під час родів перед тваринами була свіжа питна вода. Якщо у кролиць виявили цю ваду, то їх надалі вибраковують з продуктивного складу, а до цього часу слід зберегти добутий від них приплід. Для цього рекомендується негайно після того, як самиця погодує своїх кроленят, відокремити їх від неї. Протягом 7–10 днів після родів кролиць підсаджують до свого приплоду тільки для годування і стежать за тим, щоб вони не були агресивни-ми. Після цього кролиць можна залишати з кроленятами, не боячись за їх долю.

bottom of page