top of page

Тема№ 72 . Залежування після родів. Субінволюція матки

План

1. Залежування після родів:

а) причини хвороби ,

б) ознаки патології;

в) прогноз;

г) лікування і профілактика;

д) диференціювання даної хвороби від інших.

2. Субінволюція (атонія) матки, її причини, симптоми, лікування і профілактика.

 

1. Залежування після родів

Ця хвороба характеризується нездатністю тварини підніматися після народження плода. Залежування після родів спостерігається у корів, рідше у дрібних жуйних тварин і дуже рідко у свиней.

Причини. Під час виведення великого плода або насильного витягання його при неправильному членорозміщенні чи позиції іноді виникає сильна контузія тазового сплетіння сідничного нерва та нерва замикального отвору, а також контузія шийки матки; що може спричинитися до залежування тварини після родів.

Симптоми. Породілля не може вставати. Якщо її підняти, то вона не може самостійно стояти. Спостерігається слабість тазової частини тіла, незважаючи на відсутність ознак паралічу рухових і чутливих нервів. З боку органів травлення, органів дихання та судинно-серцевої системи ніяких відхилень від норми не спостерігається.

Діагноз можна поставити методом виключення. Він ґрунтується на тому, що тва-рина не може після родів вставати при відсутності будь-яких інших симптомів хвороби. З діагностичною метою нагнітають повітря у вим’я, щоб виключити післяродовий парез, який іноді може перебігати у легкій формі з ознаками залежування.

Прогноз обережний. Хвороба може тривати від кількох днів до кількох тижнів і ускладнюватися розвитком пролежнів.

Лікування. Насамперед тварину треба забезпечити високою підстилкою. Слід два рази на день перевертати тварину з боку на бік, щоб запобігти утворенню пролежнів, а на 3–4-й день від початку захворювання підняти тварину “на ноги”.

Раціон повинен бути не об’ємистим, але поживним. Тулуб тварини треба розтирати щодня солом’яними скрутнями. Особливо потрібний масаж після перевертання тварини на другий бік. Кінцівки корисно розтирати камфорним спиртом.

Внутрішньовенно вводять стандартні розчини глюкози і кальцію хлориду, а внутрішньом’язово тривітамін або тетравіт.

Переважно на 8–10-й день корова встає.

 

2. Субінволюція (атонія) матки (subinvolutio uteri)

Під субінволюцією матки розуміють сповільнене відновлення матки та інших репродуктивних органів до передвагітного стану. Ця патологія спостерігається у самок усіх видів тварин, але найбільш схильні до неї корови. Внаслідок зниженої інтенсивності ретракції м’язів матки та регресії карункулів, дегенеративно-регенеративних процесів у ендометрії, сповільненого відновлення зв’язкового апарату та топографії матки, в її порожнині скупчуються лохії, що піддаються розкладу і відбувається отруєння організму продуктами їх розпаду та бактерійними токсинами.

Аналіз статистичної звітності та даних наукових досліджень показує, що в середньому біля 25 % корів спостерігається субінволюція матки, особливо у зимово-стійловий період.

Етіологія: багатоплідна вагітність, багатоводдя, перерозвиток плодів, функціональна неповноцінність задньої долі гіпофізу.

Сприяють виникненню субінволюції гіподинамія у другій половині вагітності, від’ємний баланс поживних речовин та енергії в дородовий та післяродовий періоди, порушення естроген-прогестеронового співвідношення, неправильна експлуатація, особливо при високій продуктивності.

Клінічні ознаки. Хворобу реєструють з 7–8-го дня після родів. Найхарактернішою ознакою є великі виділення густих темно-червоних лохій при лежанні тварини, що може затягуватися до двох тижнів. Загальний стан тварини мало змінений, іноді може спостерігатися в’ялість, зниження апетиту, незначні коливання температури.

При вагінальному дослідженні породіллі виявляють набряк слизової оболонки піхви та піхвової частини шийки матки, шийка матки розкрита і розміщена на передньому краї лобкових кісток.

При ректальному дослідженні виявляють збільшену матку, її роги в’ялі, опущені в черевну порожнину, іноді промацуються карункули, флуктуація рога, що був плодовмістилищем.

З переходом процесу у хронічну форму (з 14-го по 30-й день) зменшується виділення лохій, вони стають темно-бурими, густими.

При хронічному перебігу хвороби (через 1,5–2 місяці після отелення) виділення лохій може цілком припинитися, загальний стан тварини видається нормальним, але при ректальному дослідженні виявляють у 1,5–2 рази збільшену матку, зміщену на одну третину в черевну порожнину, стінки її потовщені, ригідність ослаблена. Статеві цикли бувають неповноцінними або ж має місце анафродизія.

Прогноз. При старанному догляді за твариною після 3–4-х неповноцінних циклів тварина може запліднитися. Часто на ґрунті субінволюції матки розвивається ендо-метрит.

Лікування скеровують на відновлення тонусу та скоротливості матки, стимулю-вання дегенеративно-регенеративних процесів, підвищення рівня біоенергетичних процесів, місцевої та загальної реактивності. Хворим назначають маткові препарати (окситоцин, пітуїтрин, прозерин, ергометрин, метилергометрин та ін.), ректальний масаж матки, моціон. Внутрішньовенно вводять 150 мл 10 %-го розчину кальцію хлориду в комбінації з 250 мл 40 %-го розчину глюкози, внутрішньом’язово – простагландини (естрофан, ензапрост, дінапрост, люталіз та ін.) та 10 мл тривіту, 2–3 рази з інтервалом три доби.

bottom of page