top of page

Тема № 44. Лабораторні методи та ультразвукова діагностика вагітності.

План

1. Значення лабораторної діагностики

 

2. Методи лабораторної діагностики

 

3. Ультразвукова діагностика

 

1. Деякі труднощі клінічного визначення вагітності наштовхнули дослідників на пошуки лабораторних методів. Нині існують мікроскопічні, біохімічні і гормональні методи діагностики вагітності.

Треба зразу відзначити, що хоч лабораторних методів визначення вагітності запропоновано багато, більшість з них не набули широкого застосування в практичній діяльності тому, що вони вимагають відповідного устаткування та специфічного реактивного забезпечення.

З цих міркувань ми зупинимося лише на окремих з них, які можна іноді використати в практичній діяльності.

 

2. Метод піхвових мазків. Цей метод можна застосовувати тільки для визначення жеребності кобил. Перед тим як брати слиз з піхви, треба обмити теплою водою з милом зовнішні органи кобили. Потім, увівши дзеркало-розширювач у піхву, взяти довгою гострою ложечкою з затупленими краями або стерильним ватним тампоном слиз з глибини верхнього склепіння піхви.

 

Слід мати на увазі, що слизова оболонка піхви кобил з 3-тижневої жеребності вкривається густим, дуже в’язким і мутним слизом, який утруднює введення і виведення піхвового дзеркала. З цього терміну вагітності слизова оболонка піхви стає анемічною, сухою і без блиску. Отвір шийки матки буває щільно закритим слизом, що утворює своєрідний корок, через що піхвова частина шийки матки має тьмяний вигляд.

На 4–5-й тижні вагітності піхвова частина шийки матки відхиляється звичайно вправо або вліво.

Взявши слиз, роблять ним мазок на предметному склі. Можна робити мазок, користуючись накривним скельцем. Мазок висушують, фіксують метиловим спиртом протягом 5 хв., забарвлюють за Гімзою (3 краплини фарби на 1 мл дистильованої води) протягом 25–30-ти хв. і старанно просушують.

Досліджуючи під мікроскопом мазок слизу від жеребної кобили, виявляють клітини миготливого епітелію, слизові кульки і рідко – лейкоцити. У нежеребних кобил у піхвовому слизі спостерігають нейтрофільні лейкоцити, клітини плоского епітелію і поодинокі клітини миготливого епітелію.

Гормональний метод базується на виявленні в крові тварин естрогенних гормонів і прогестерону та їх співвідношення.

 

Так, жовте тіло, що утворилося в яєчнику на місці фолікула, що овулював, перетворюється на тимчасову залозу внутрішньої секреції, виробляючи прогестерон. З 5–7-го дня після його утворення концентрація прогестерону різко зростає і досягає піку на 12–17-й день. І якщо вагітність не наступила, то за 1–3 дні до чергової тічки концентрація прогестерону в крові різко падає, з 4,9 нг/мл і більше до 1,7 нг/мл, чого не спостерігають у вагітних тварин.

Фірма “Біорепродукція” (РФ) випускає спеціальний набір для кольорової реакції, за допомогою якого можна безпосередньо на фермі за 2–3 хв. визначити рівень прогестерону в молоці і таким чином діагностувати вагітність чи неплідність у тварини.

3. Метод сонографії ґрунтується  на використанні ультразвуку. При дослідженні вагітних овець було виявлено, що ультразвукові хвилі, проходячи через плаценту і плід твари-ни, дають на стрічці аналізатора криву з довжиною хвилі 36 см, тоді як у невагітних овець вона становить 12 см. В Україні нині використовується різна ультразвукова апа-ратура, переважно з Голландії (“Pie Medical”-50 S Tringa, 485 VET, 100 S, 100 LC, 240 PARUS, LOGIO a 100).

 

Принцип дії приладів ультразвукової діагностики (УЗД) ґрун-тується на здатності різних тканин та різних структур поглинати і відбивати хвилі високої частоти. Ультразвукові хвилі випромінюються датчиком, сприймаються ним, перетворюються на електричні імпульси – і зображення висвітлюється на екрані мо-нітора. Рідкі структури є ехонегативними і на екрані мають темний колір, а щільні, які відбивають промені, – ехопозитивними і на зображенні мають білий колір.

Прилад УЗД “Scaner 100S” складається з монітора, клавіатури і секторного датчи¬ка частотою 5,0/7,5 мГц. Сканер може працювати як від батареї, так і при підключенні до напруги 220 В.

bottom of page