top of page

Інструкційна картка №9

для проведення учбової практики з навчальної дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“

Тема: Мастити, їх діагностика, лікування і профілактика.

Робоче місце: лабораторія акушерства, ферма технікуму.

Тривалість заняття: 6 год.

Мета проведення заняття: Навчитися діагностувати лікувати та попереджувати хвороби молочної залози.

Матеріально-технічне оснащення робочого місця: термометри, фонендоскопи, шприц Жане, одноразові шприци, спирт етиловий, камфорне масло, розчин новокаїну-0,5%,вата, кружка Есмарха, шовк хірургічний, голкотримач, ножиці, розчин йоду-5%, антибіотики, молочно-контрольні пластинки, прилад ПЕДМ розчин димастину 5%, розчин мастидину 2%, штатив для пробірок, пробірки, молочні катетери, мастисан, мастицид, мастикур.

Правила охорони праці:

При проведенні учбової практики на живих об’єктах завжди існує небезпека заразитися самому та перенести збудника хвороби від однієї тварини до іншої чи забруднити ним територію даного або сусідніх господарств. Тому необхідно дотримуватися наступних правил техніки безпеки та особистої гігієни:

  1.  Працювати у спец. одязі.

  2.  Перед заняттям коротко обрізати і гладко зачистити нігті, старанно вимити руки з милом і продезинфікувати їх.

  3.  Без дозволу і відповідних вказівок викладача не розпочинати дослідження тварин, користуватися виключно своїм робочим місцем.

  4.  Необхідні для роботи інструменти використовувати лише після їх знезараження.

  5.  Переходячи під час дослідження від однієї тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, тварину та продезинфікувати інструменти.

  6.  Після закінчення роботи усі використані інструменти, скляний посуд, вимити і знезаразити його, а матеріали (вату, марлю, тампони, одноразові інструменти та ін.) спалити.

  7.  Не приносити на об’єкт заняття їжу і не приймати її. Не палити.

  8. Після виконання завдань практики прибрати робочі місця, здати одержане для заняття обладнання, старанно вимити руки з милом і знезаразити їх.

Зміст і послідовність виконання завдання.

Групу студентів розділяють на чотири ланки, одна з яких досліджує і визначає хвороби вимені клінічними методами, друга досліджує тварин при хворобах вимені лабораторними методами, третя відпрацьовує лікувальні процедури при хворобах вимені, вводячи антисептичні препарати в молочну цистерну та внутрішньом’язево, четверта відпрацьовує техніку новокаїнових блокад.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення.

Завдання 1. Оволодійте прийомами діагностики захворювань вимені клінічними методами.

Клінічне дослідження тварин при захворюваннях молочної залози розпочинайте із збирання анамнезу, загального дослідження тварини й лише після цього дослідіть стан молочної залози, проведіть повне здоювання і ще раз дослідіть молочну залозу.

При дослідженні молочної залози застосовуйте методи огляду та пальпації. Оглядаючи вим’я ззаду та збоку, зверніть увагу на його величину й форму, симетричність його половин, величину та форму дійок, на колір шкіри, наявність подряпин, саден, і т. п.

Прикладаючи руку зворотнім боком долоні визначте температуру кожної частки. Захоплюючи почергово пучками пальців кожну дійку біля її основи, натягніть її і помацайте до верхівки; розкочуючи її між пальцями, визначте стан цистерн, стінок і сфінктера дійки; встановіть легкість видоювання молока з кожної дійки, товщину та однорідність молочного струмка; потім, поставивши пальці однієї руки між половинками вим’я і натискаючи пальцями іншої руки в різних місцях поверхні досліджуваної чверті, промацайте її. Таким же чином про пальпуйте інші четверті.

Закінчуючи дослідження вим’я здій            те з кожної чверті у заглиблення пластинки, на сіточку и в окремі пробірки невеличкі порції молока і огляньте їх, звертаючи увагу на колір, запах, консистенцію, наявність домішок, згустків та ін.

Якщо проведене дослідження не дало змоги встановити точний діагноз, повторіть його у такій же послідовності після повного здоювання усіх часток вим’я, або застосуйте спеціальні маститні проби.

Досліджуючи корів при підозрі хвороб молочної залози вище зазначеними методами, визначте патологію та розробіть план надання допомоги.

 

Завдання 2. Внутріцестернальне та внутрім’язеве введення лікарських препаратів.

Спочатку видійте молоко з ураженої частки вим'я, після чого візьміть дійку рукою, обробіть її верхівку спиртом, стисніть до появи з каналу секрету і обережно введіть у дійковий канал катетер. Потім приєднайте до катетера шприц і повільно без сильного натиску введіть розчин. Закінчивши вводити розчин, витріть дійку ватою і стисніть однією рукою трохи її верхівку для того, щоб не витік розчин (емульсія) а іншою рукою, стискуючи дійку пальцями сковзячими рухами від кінчика дійки до її основи просуньте введений препарат у вищий відділ молочної цистерни.

Внутрім’язеве введення антибіотиків проводять згідно з загальноприйнятою технологією, дотримуючись вимог інструкцій.

Завдання 3. Проведіть коротку блокаду нервів вим’я за Д. Д Логвиновим таБ.А. Башкіровим Див. рисунок.

Відтісніть пальцями лівої руки вим'я вниз і, виявивши межу між вим'ям і черевною стінкою, вистрижіть волоски в цьому місці. Обробіть операційне поле і введіть голку довжиною 10 - 12 см в утворений жолоб між основою передньої частки вим'я і черевною стінкою, спрямовуючи її кінчик на колінний суглоб протилежного боку і ін'єктують у надвим'яний простір ураженої частки 150 - 200 мл 0,5 %го розчину новокаїну. При ураженні задніх часток вим'я вводять голку збоку його задньої поверхні, над його основою, відступивши на 1 - 2 см від міжвим'яної борозни у бік ураженої частки, просунувши її паралельно черевній стінці на глибину 8-12 см. Для збільшення площі контакту розчину з тканинами вим'я під час ін'єкції зміщують кінчик голки у різні боки.

 

Проведіть блокаду нервів вимені за Б.А. Башкіровим.

Між поперечними відростками третього і четвертого поперекових хребців вистрижіть волосся, продезинфікуйте і введіть голку на відстані 7-8см. від середньої лінії тулуба з боку пораженої четверті вимені під кутом 55-60º до середньої площини тулуба, заглибте її на 6-9 см. до упору в тіло хребця. Потім змістіть її на 2-5 мм. від хребця і введіть 80-100мм. 0,5% розчину новокаїну на ізотонічному розчині натрію хлориду.

Після виконання завдань учбової практики студент повинен:

знати:

  1. порядок дослідження тварин при хворобах молочної залози;

  2. основні принципи лікування хвороб молочної залози.

вміти:

  1. досліджувати і ставити діагноз при маститах;

  2. лікувати тварин при різних формах маститів.

Завдання для самостійної роботи

Підготуватися до наступної учбової практики на тему « Вивчення лікарських засобів для діагностики та лікування хвороб молочної залози».

Інструкційна картка складена викладачем дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“ Мідиком А.Д.

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії ветеринарних дисциплін.

Протокол № __ від __________2017р.

Голова циклової комісії ______ Чорноус В.А.

bottom of page