top of page

Інструкційна картка №8

для проведення учбової практики з навчальної дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“

Тема: Хвороби новонароджених, діагностика, лікування і профілактика функціональних розладів вим’я .

Робоче місце: лабораторія акушерства, ферма технікуму.

Тривалість заняття: 6 год.

Мета проведення заняття: Навчитися діагностувати лікувати та попереджувати хвороби новонароджених та хвороби молочної залози.

Матеріально-технічне оснащення робочого місця: термометри, фонендоскопи, шприц Жане, одноразові шприци, спирт етиловий, камфорне масло, розчин новокаїну-0,5%,вата, кружка Есмарха, шовк хірургічний, голкотримач, ножиці, розчин йоду-5%, антибіотики.

Правила охорони праці:

При проведенні учбової практики на живих об’єктах завжди існує небезпека заразитися самому та перенести збудника хвороби від однієї тварини до іншої чи забруднити ним територію даного або сусідніх господарств. Тому необхідно дотримуватися наступних правил техніки безпеки та особистої гігієни:

а) Працювати у спец. одязі.

б) Перед заняттям коротко обрізати і гладко зачистити нігті, старанно вимити руки з милом і продезинфікувати їх.

в) Без дозволу і відповідних вказівок викладача не розпочинати дослідження тварин, користуватися виключно своїм робочим місцем.

г) Необхідні для роботи інструменти використовувати лише після їх знезараження.

д) Переходячи під час дослідження від однієї тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, тварину та продезинфікувати інструменти.

е) Після закінчення роботи усі використані інструменти, скляний посуд, вимити і знезаразити його, а матеріали (вату, марлю, тампони, одноразові інструменти та ін.) спалити.

є) Не приносити на об’єкт заняття їжу і не приймати її. Не палити.

Після виконання завдань практики прибрати робочі місця, здати одержане для заняття обладнання, старанно вимити руки з милом і знезаразити їх.

Зміст і послідовність виконання завдання.

Групу студентів розділяють на три ланки, одна з яких досліджує і визначає хвороби новонароджених, друга досліджує тварин при хворобах вимені, третя відпрацьовує лікувальні процедури при хворобах вимені.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення.

Завдання 1. Оволодійте прийомами діагностики та лікування захворювань новонароджених.

При діагностиці хвороб новонароджених використайте такі параметри як жива маса новонароджених, довжина їх тала, розвиток у них молочних зубів, наявність апетиту, частота пульсу, реакція на зовнішні подразнення, будова тіла, швидкість вставання, температура тіла, наявність смоктального рефлексу і т.п.

Маса нормально розвиненого теляти – 25–45 кг.; лошати – 26 – 50кг.; ягняти і козеняти – 2–4кг.; поросяти – 1–1,5кг.

Довжина тулуба теляти – 80–100см.; лошати – 100–150см.; ягняти – 30–50; поросяти – 20–25.

Усе тіло новонародженого (крім поросяти) вкрите густою шерстю.

У новонароджених телят наявні 4-6 молочних різців, а іноді 12 корінних зубів; у лошат із кожного боку на верхній і нижній щелепі є по три молочних премоляри; у ягнят прорізуються різці та премоляри; у поросят – різці, окрайки та ікла.

Температура тіла новонароджених приблизно така ж як і в дорослих. Частота пульсових ударів за хвилину у телят – 12-160, в лошат – 80-120, в ягнят – 145-240, у поросят – 205-250.

Кількість дихальних рухів за 1 хвилину у телят – 30-70, лошат – 70-84, ягнят – 70-90, поросят – 70-88.

Через 30-60 хв. після народження у нормально розвинених телят з’являється апетит, вони облизують навколишні предмети. Перші 3-4 дні своєчасно напоєні молозивом телята в перервах між випоюваннями сплять.

Дослідіть новонароджених і порівняйте їхні показники із вище наведеними даними. Визначте патології та розробіть план надання допомоги.

Завдання 2. Дослідіть тварин при хворобах вимені.

Клінічне дослідження тварин при захворюваннях молочної залози розпочинайте із збирання анамнезу, загального дослідження тварини й лише після цього дослідіть стан молочної залози, проведіть повне здоювання і ще раз дослідіть молочну залозу.

При дослідженні молочної залози застосовуйте методи огляду та пальпації. Оглядаючи вим’я ззаду та збоку, зверніть увагу на його величину й форму, симетричність його половин, величину та форму дійок, на колір шкіри, наявність подряпин, саден, і т. п.

Прикладаючи руку зворотнім боком долоні визначте температуру кожної частки. Захоплюючи почергово пучками пальців кожну дійку біля її основи, натягніть її і помацайте до верхівки; розкочуючи її між пальцями, визначте стан цистерн, стінок і сфінктера дійки; встановіть легкість видоювання молока з кожної дійки, товщину та однорідність молочного струмка; потім, поставивши пальці однієї руки між половинками вим’я і натискаючи пальцями іншої руки в різних місцях поверхні досліджуваної чверті, промацайте її. Таким же чином про пальпуйте інші четверті.

Закінчуючи дослідження вим’я здій            те з кожної чверті у заглиблення пластинки, на сіточку и в окремі пробірки невеличкі порції молока і огляньте їх, звертаючи увагу на колір, запах, консистенцію, наявність домішок, згустків та ін.

Якщо проведене дослідження не дало змоги встановити точний діагноз, повторіть його у такій же послідовності після повного здоювання усіх часток вим’я, або застосуйте спеціальні маститні проби.

Досліджуючи корів при підозрі хвороб молочної залози вище зазначеними методами, визначте патологію та розробіть план надання допомоги.

Завдання 3. Оволодійте прийомами лікування функціональних розладів вим’я, захворювань шкіри вим’я та вад дійкового каналу.

Проведення масажу вимені. Перед масажем шкіру обмивають теплою водою з милом і висушують м’яким чистим рушником. Потім її змазують нейтральним жиром (ланоліном, вазеліном) і масажують, потираючи вим’я при набряку вимені, серозному маститі знизу вверх, при катаральному маститі – зверху вниз протягом 10-15 хв. Масаж повторюють через кожні 4-5 год. Після масажу уражену чверть здоюють. Не можна проводити масаж при всіх формах гнійного маститу, фібринозному та геморагічному маститі. Підготуйте та проведіть масаж вимені у корови.

Застосування теплових процедур. Тепло застосовують у другій половині запального процесу, щоб прискорити розсмоктування інфільтрату. На практиці найчастіше застосовують тепле укутування, прикладання компресів, припарок, аплікацій озокериту, або парафіну.

а) Техніка накладання компресів.

До попередньо підготовленої молочної залози прикладають шар вати, змоченої 70º спиртом-ректифікатом або камфорним спиртом. Зверху накладають целофанову прокладку і загортають утеплюючим матеріалом та підв’язують навим’яник.

б) Техніка накладання припарок.

Роблять припарки з сінної потерті, висівок, ромашки, або торфу, які обливають у відрі, віджимають і охолоджують до температури 45º. Віджату масу кладуть на клейонку і прикріплюють до вим’я навим’яником.

в) Застосування аплікацій озокериту або парафіну.

Обмийте вим’я теплою водою з милом, вистрижіть шерсть, підігрітий до температури 60º парафін щіткою наносять на суху шкіру. Наступні шари парафіну можна наносити вищої температури (до 90º). Після нанесення парафіну завтовшки 2-3см. на нього накладають клейонку, потім шар вати, а далі суспензорій для фіксації пов’язки.

Для аплікації озокериту його нагрівають до температури 100º, потім наливають в емальовані тазики, застелені клейонками. Після охолодження до температури до 50-65º озокерит з клейонкою кладуть на шкіру ураженої четверті. Товщина аплікації 1,5-2,5 см. Аплікацію зафіксуйте за допомогою спеціального суспензорію. Аплікації кладуть на 1,5-5 год. 2 рази на день.                             

Після виконання завдань учбової практики студент повинен:

знати:

  1. порядок дослідження тварин при хворобах молочної залози та хворобах новонароджених;

  2. основні принципи лікування хвороб новонароджених та молочної залози.

вміти:

  1. досліджувати і ставити діагноз при хворобах молочної залози та патології новонароджених

  2. надавати допомогу при хворобах молочної залози та патології новонароджених.

Завдання для самостійної роботи

Підготуватися до наступної учбової практики на тему “Мастити, їх діагностика, лікування та профілактика“.

Інструкційна картка складена викладачем дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“ Мідиком А.Д.

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії ветеринарних дисциплін.

Протокол № __ від __________ 2017р.

Голова циклової комісії________ Чорноус В.А.

bottom of page