top of page

Інструкційна картка №6

для проведення учбової практики з навчальної дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“

Тема: патологія післяродового періоду.

Робоче місце: лабораторія акушерства, ферма технікуму

Тривалість заняття: 6 год.

Мета проведення заняття: навчитись діагностувати та лікувати основні захворювання тварин, які виникають у післяродовий період

Матеріально-технічне оснащення робочого місця: хворі тварини, схеми, таблиці, слайди, халати, ковпаки, фартухи, нарукавники, гумові чоботи, мило, рушники, дезинфікуючі розчини, малий хірургічний набір, шприци на 5 мл. та 20мл., кружка Есмарха, емальоване відро, 1,5%-ний розчин новокаїну, 40% розчин глюкози, 10%-ний розчин кальцію глюконату, широкі бинти, апарат Еверса, фіксаційний станок, тепла вода, необхідні розчини: 1-2%-ний соле-содовий, 5%-ний йоду, 2% ваготилу, калію перманганату 1:1000 -1:5000, 0,1%-ний ерготаміну, 0,5%-ний розчин прозерину, 0,1%-ний карбахоліну, 40% -глюкози, 10%-ний - кальцію хлориду, 10%-ний - кальцію глюконату, 0,25%-нийта 1%-ний - новокаїну, окситоцин, пітуїтрин, фолікулін, пеніцилін, стрептоміцин, неоміцин, гентаміцин, шовк, вата гігроскопічна, бинт, рідка мазь Вишневського, іхтіолова, цинкова, пеніцилінова, стрептоміцинова, та інші бактерицидні мазі, ксероформна, йодоформна, біоміцинова емульсії, антимікробні свічки, екзутер, метромакс, фурацилінові палички, лампа солюкс, кварцева лампа.

Правила охорони праці:

При проведенні учбової практики на живих об’єктах завжди існує небезпека заразитися самому та перенести збудника хвороби від однієї тварини до іншої чи забруднити ним територію даного або сусідніх господарств. Тому необхідно дотримуватися наступних правил техніки безпеки та особистої гігієни:

а) Працювати у спец. одязі.

б) Перед заняттям коротко обрізати і гладко зачистити нігті, старанно вимити руки з милом і продезинфікувати їх.

в) Без дозволу і відповідних вказівок викладача не розпочинати дослідження тварин, користуватися виключно своїм робочим місцем.

г) Необхідні для роботи інструменти використовувати лише після їх знезараження.

д) Переходячи під час дослідження від однієї тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, тварину та продезинфікувати інструменти.

е) Після закінчення роботи усі використані інструменти, скляний посуд, вимити і знезаразити його, а матеріали (вату, марлю, тампони, одноразові інструменти та ін.) спалити.

є) Не приносити на об’єкт заняття їжу і не приймати її. Не палити.

Після виконання завдань практики прибрати робочі місця, здати одержане для заняття обладнання, старанно вимити руки з милом і знезаразити їх.

Зміст і послідовність виконання завдання.

Групу студентів розділяють на три ланки, кожна з яких діагнозує і лікує хвороби тварин у післяродовому періоді.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення

 

Завдання1. Оволодійте прийомами діагностики інверсії вивороту та випадання матки.

Виворіт матки - вклинювання рога плодовмістилища у свою порожнину та випадання матки - вивертання і вихід матки назовні за межі статевої щілини - виникають внаслідок бурхливих перейм та потуг, примусового виведення плода при атонії і гіпотонії матки, короткому пупковому канатику. Основними симптомами для постановки діагнозу на виворот матки є: занепокоєння тварини, часті й сильні потуги, що можуть супроводжуватися сечовиділенням та дефекацією, при вагінальному дослідженні в піхви та в порожнині матки виявляються складки стінки матки. Матка, що випадала, звисає до скакальних суглобів, її поверхня вкрита карункулами часто з невідокремленим послідом, затриманні посліду, загальній слабості організму. Основними діагностичними симптомами є зниження скоротливості матки (гіпотонія) чи повна її відсутність (атонія) та виділення з родових шляхів лохій довше 14-15 днів після родів. Оглядаючи тварину і її стійло, ви можете побачити на підстилці біля задньої частитини тулуба невеличку калюжку, а на корені хвоста кірки гною. При вагінальному дослідженні тварини ви виявите набряк слизової оболонки ___ шийки матки, а також відкриту шийку матки.

Проведіть ректальне дослідження тварини. Ви пропальпуєте збільшену матку з гладенькою, рихлою стінкою, наповненою флюктуючою рідиною. В одному з яєчників є жовте тіло, При погладжуванні матки з вульви виділяються буро-червоні, темно-коричневі чи брудно-сірі з неприємним запахом лохії.

Крім того, у такої тварини можуть спостерігатися розлади травлення, іноді мастити чи інші ускладнення. Лікування. Організуйте тварині 2-3 рази на день активний моціон; проаналізуйте раціон її годівлі і приведіть його у відповідність з потребами; 2-3 рази на день робіть ректальний масаж матки, або вводьте 1-2рази на день підшкірно 30-40 ОД окситоцину чи ергометрину 10-20 мл мамофізину чи застосовуйте інші утеротонічні засоби

 

Завдання 2. Оволодійте прийомами діагностики та лікування післяродового парезу у корів

Післяродовий парез -гостре, безгарячкове, паралічоподібне захворювання добре вгодованих високопродуктивних корів, яким згодовували великі кількості конц. кормів і утримували без активного моціону. Виникає протягом перших трьох днів після родів

При встановленні діагнозу на захворювання беріть до уваги такі характерні ознаки: невпевнена ходьба (іноді після нетривалого збудження), тремтіння м’язів крупа та кінцівок, що переходять у загальне пригнічення, тварина лежить із закиненою на бік головою, S-подібним викривленням шиї, висунутим язиком; апетит, жуйка, та румінація відсутні; тактильна й больова шкірна чутливість знижена; температура тіла знижена до 35-36град Цельсія (рідко буває нормальною); рогівка ока каламутна. Запам'ятайте, що без лікування або при його запізненні тварина гине протягом 72 год. від початку хвороби.

Лікування: хворій тварині введіть підшкірна 15-20 мл 20%-ного розчину кофеїну; здійте корову, продезинфікуйте вим’я, введіть у кожну дійку стерильний катетер і за допомогою апарата Еверса накачайте повітря до надання дійкам пружності й тимпанічного звуку при постукуванні пальцем. Вийміть катетери, промасажуйте верхівки дійок. Якщо після цього вони пропускають назовні повітря, то накладіть на дійки марлеві лігатури, які зніміть через 20-30 хв.; розітріть солом’яним жмутом тіло тварини (особливо кінцівки й круп) і накрийте її теплим покривалом. Якщо через 2-3 год. стан тварини не поліпшиться, введіть внутрішньовенно 200-250 мл 40%-ного розчину глюкози і 100-150 ми 10%розчину кальцію хлориду, а через 6-8 год. повторіть нагнітання повітря у вим’я. Доїти корову можна через 12-24 год. після того як вона встане. При повільному видужуванні тварини необхідно періодично звільняти пряму кишку від калу, сечовий міхур від сечі, при появі ознак тимпанії слід проколоти троакаром рубець і через його трубку ввести антибродильні засоби. Запам'ятайте, що давати лікарські речовини через рот при родильному парезі давати не можна (параліч глотки)

 

Завдання 3. Оволодійте прийомами діагностики та лікування післяродових вульвітів.

Післяродові вульвіти - запалення статевих губ, що виникають внаслідок родових травм і проникнення у тканини гноєтворних та інших мікроорганізмів. Діагностичними симптомами захворювання є набряки статевих губ та навколишніх тканин, болючість їх, підвищення місцевої температури. Дослідіть ступінь прояву цих ознак. Лікування. Відведіть і зафіксуйте хвіст збоку; обмийте вульву розчином калію перманганату 1:4000 -1:5000, фурациліну 1:5000, етакридину лактату 1:4000 -1:2000, 2%-ним ваготилу чи іншим антимікробним розчином; змажте рани, тріщини, садна 5%-ним спиртовим розчином йоду; видаліть некротизовані ділянки (після попереднього знеболення);на глибокі рани накладіть шви. Змажте вульву рідкою маззю Вишневського, іхтіоловою, цинковою, пеніціліновою, стребтоміціновою чи іншою маззю.

Завдання 4. Оволодійте прийомами діагностики і лікування післяродових вестибулітів та вагінітів. Післяродові вестибуліти –запалення переддвер’я піхви та вагініти запалення піхви за видом ексудату бувають серйозними катаральними, гнійна катаральними та дифтеритичними. Для встановлення діагнозу дослідіть стан слизової оболонки переддвер’я та піхви, наявність та вид ексудату. Серйозний і катаральний вестибуліт і вагініт характеризуються дифузною чи смугастою гіперемією, інфільтрацією, болючістю слизової оболонки переддвер’я та піхви з виразками та ерозіями, з вульви виділяється ексудат, що підсихає на волоссі хвоста, та крупа у вигляді кірочок. При гнійно-катаральній формі він слизистий і слизогнійний, а при дифтеритичній сіро-коричневий, чи червоно-коричневий, іхорозний, із домішками часточок некротичних тканин. При ліку ванні згаданих форм вестибулітів та вагінітів дотримуй теся приблизно такої схеми. обмийте вульву, хвіст і сусідні з ними ділянки тулуба теплою водою з милом; видаліть із порожнини переддвер’я піхви та власне піхви ексудат; при серозному, катаральному та гнійно-катаральному вестибулітах та вагініті зрошенням її 1- 2%-ним соле-содовим чи концентрованим розчином калію перманганату 1:400-1:5000, фурациліну 1:5000, етакридину лактату 1:1000 -1:2000, чи 2-3%-ним розчином ваготилу, а при дефтиритичному вестибуліті та вагініті рихлими ватними тампонами; змажте слизову оболонку вульви, переддвер’я піхви та власне піхви теплою стрептоміциновою, ксероформною, йодоформною, біоміциновою емульсіями або рідкою маззю Вишневського, чи введіть в піхву антимікробні свічки екзутер або інший піноутворюючий препарат. Можна також: припудрити слизову оболонку переддвер’я та піхви антимікробним порошком. Подібне лікування необхідно повторювати щоденно.

 

Завдання.5 Оволодійте прийомами діагностики і лікування піспяродових цервіцитів. Післяродові цервіцити запалення шийки матки що виникають разом з вагінітами та ендометритами внаслідок травм, інфікування шийки матки під час родів чи поширення запалення з суміжних органів. Перебігають вони у гнійно-катаральній чи гнійно-некротичній формах. При діагностиці цервіцитів зверніть увагу на стан слизової оболонки її колір, наявність та види ексудату, можливі набряки, болючість. Для гнійно-катарального цервіциту характерні гіперемія, набряки, болючість шийки матки, можливі крововиливи, ерозії та виразки на слизовій оболонці. З цервікального каналу виділяється слизово-гнійний ексудат. При гнійно-некротичному цервіциті на слизовій оболонці шийки матки з’являються фібринозні нашарування та некротичні виразки. Ексудат стає брудно-сірим, іхорозним з домішками некротичної тканини. При лікуванні тварин із цервіцитами насамперед зробіть туалет зовнішніх статевих органів, промежини та кореня хвоста, оросіть піхву та піхвову частину шийки матки теплим 1-2%-ним соле-содовим розчином, розчином фурациліну 1:5000, калію перманганату1:1000, етакридину лактату 1:1000 та інш. потім введіть у шийку матки за допомогою з’єднаного з гумовою трубкою шприца теплий пеніциліновий, стрептоміциновий, синтоміциновий чи інший лінімент, емульсію Вишневського, іхтіолову чи преднізолонову мазь або ж марлевий бинт, просочений цими препаратами. Можете ввести в шийку матки йодинол або бактерицидну свічку. Промасажуйте шийку матки через пряму кишку і застосуйте тепло на ділянку крупа. Повторюйте лікування щоденно, до видужування тварини.

Завдання.6 Оволодійте прийомами діагностики і лікування післяродових ендометритів.

Післяродові ендометрити виникають внаслідок пошкоджень та інфікування слизової оболонки матки під час родів та при відокремленні посліду і проходять гостро, у катаральній, катарально-гнійній і фібринозній формах.

Досліджуючи тварину, підозрювану на ендометрит, насамперед довідайтесь коли і як у неї перебігали роди й післяродовий період; зверніть увагу на вид виділюваного з родових шляхів ексудату його кількість, колір, консистенцію; дослідіть ректально стан матки її розміри, товщину стінок, їх ригідність, болючість, наявність флюктуації; не залишіть поза увагою загальний стан тварини, її температуру, пульс, дихання, апетит, стан систем організму. порівняйте дані дослідження тварини з характерними для кожної форми ендометриту ознаками.     При катаральному та катарально-гнійному ендометритах з родових шляхів виділяється відповідно слизовий чи слизово-гнійний ексудат, який виявляють на підстильні біля тварини, у її піхві і у вигляді кірок на корені хвоста та вульві. При ректальному дослідженні матка флюктує, болюча, однак при погладжуванні слабо скорочується. Загальний стан тварини при катаральному ендометриті мало змінений, при катарально-гнійному та фібринозному дещо пригнічений, апетит ослаблений, спостерігається незначне підвищення температури. При фібринозному ендометриті ексудат сіро-жовтий чи жовто-бурий з пластівцями фібрину. Некротичний метрит характеризується водянистим брудно-сірим або червонуватим ексудатом неприємного іхорозного запаху з домішками некротичних тканин. В ньому виявляють відторгнуті, змертвілі карункули чи їх частини. Матка при ректальному дослідженні збільшена, нерівномірно щільна, надто болюча. Загальний стан тварини пригнічений, апетит погіршений або відсутній, часті атонії передшлунків, проноси, температура значно підвищена.

   Для гангренозного метриту характерні каламутні, буро-червоні або темно-сірі іхорозного запаху виділення з домішками некротичних частинок. При ректальному дослідженні виявляють згрубілу, болючу, атонічну матку. Тварина пригнічена, вона більше лежить, апетит і молокоутворення значно знижені, спрага й температура тіла підвищені. Лікуючи хвору на будь-яку форму ендометриту тварину, пам’ятайте що при несвоєчасному та некваліфікованому втручанні в процес, він може бути хронічної форми з тимчасовою чи навіть постійною регідністью. Насамперед, тварині необхідно створити умови, що сприяють швидкому видужанню. Тому перегляньте раціон її годівлі, залишивши в ньому легко перетравні, високопоживні, з високим вмістом вітамінів та мінеральних речовин, корми.

Зробіть туалет задньої частини тулуба у тварини. Подбайте, щоб у стійлі була постійно чиста й м’яка підстилка. Робіть щоденні ін’єкції утеротонічних засобів, зокрема окситоцину чи пітуїтрину підшкірно 25-30 ОД ( 5-6мл ), внутрішньовенно 15-20 ОД ( 3-4 мл) у 40-50 мл 40%-ного розчину глюкози; комбіновано 30-34 ОД фолікуліну або 3-4 мл 0,1%-ного олійного розчину синестролу, двічі, з 24 годинним інтервалом і через 2-3 год. окситоцин чи пітуїтрин у зазначених дозах; 10-15 мл 0,02%-ного ергометрину 10-15 мл 0,05%-ного ерготаміну, 3-5 мл 2%-ного синестролу, 1-ЗмлО,5%-ного прозерину 1-3 мл 0,1%-ного карбахоліну, 8-18 мл 1%-ного прогестерону.

    При катаральному та катарально-гнійному ендометритах можна через кожних 2-3 дні здійснювати ректальний масаж матки, для пригнічення розвитку мікрофлори введіть у матку теплу ( 38-40º) олійну суспензію антибіотиків 100-150мл розчину йодинолу, 2-3%-ного іхтіолу, 2-3%-ного ваготилу, розчину етакридину лактату 1:1000 -1:2000 чи водного розчину йоду 1:1000. Можна ввести у матку 2-3 свічки трициліну чи 1-2 болюси екзутеру, метромаксу, фуразолідонових паличок. Зробіть внутрішньом’язеві ін’єкції антибіотиків по 3-5 тис на 1 кг маси тварини, попередньо перевіривши чутливість до них мікрофлори. Внутрішньовенно введіть 100-150 мл 10%-ного розчину норсульфазолу або стільки ж 10%-ного розчину етазолу. При некротичному та гангренозному метритах особливу увагу зверніть на підвищення захисних функцій організму, застосовуючи внутрішньовенні введення 40%-ного розчину глюкози (200-300 мл ), 10-ного розчину кальцію хлориду чи кальцію глюконату (100-200мл). Із засобів патогенетичної терапії можна застосувати надплевральну новокаїнову блокаду за В.В. Мосіним та внутрішньовенні ін’єкції 0,25%-ного розчину новокаїну на ізотонічному розчині натрію хлориду, вводячи його щоденно або через день з розрахунку 1 мл на 1 кг маси тварини. Застосуйте внутрішньо аортальні введення антибіотиків пеніциліну 500 тис. 1 млн. ОД чи стрептоміцину 1млн. од у 80-100 мл 1%-ного розчину новокаїну, виконуючи аортопункцію за. І. І. Вороніним чи Д. Д. Логвиновим.

   У першому випадку візьміть голку довжиною 15-18 см, і введіть її з ліва тварини спереду останнього ребра на рівні верхнього контуру клубово-реберного м’яза під кутом 35 градусів до горизонтальної площини, просуньте паж до упору в тіло хребця. Тоді витягніть її назад на 1-2см, змістіть кінець з пила хребця і знову запливіть на 1,5-2,5 см під кутом 45 град до горизонтальної площини в напрямку до аорти. Під час дотику голки до аорти ви відчуєте пульсацію. Введіть кінець голки на 0,7-1 см в аорту. Під’єднайте апарат і введіть антибіотик. для пункції аорти за Д.Д. Логвиновим візьміть гощу 18 см і діаметром 2мм і введіть справа по середині заднього краю поперечно-відростка 4-го поперекового хребця під кутом 25-30 град до медіальної лінії до упору в тіло хребця. Тоді змістіть кінець голки на 0,5 см вправо і заглибте на 4-5 см в напрямку до аорти. Поява пульсуючого струменя свідчить про прокол аорти. При скупченні в порожнині матки великої кількості ексудату можна застосувати промивання матки гіпертонічним розчином натрію хлориду чи ніжно діючими антимікробними розчинами, але з обов’язковим видаленням їх після цього. Якщо розчин залишиться в матці розтягується та мацерується слизова оболонка.

Лікуючи тварин із післяродовими ендометритами, пам’ятайте що наявна в матці мікрофлора, її токсини та продукти тканинного розпаду з первинного вогнища запалення можуть проникнути в лімфу та кров і викликати сепсис. Тому особливу увагу приділяйте підвищенню захисних сил організму тварин, забезпечуючи її легко перетравними доброякісними кормами, чистою водою широко застосовуючи загально-тонізуючу, новокаїнову терапію, внутрішньовенні введення антибіотиків. Постійно стежте за температурою тіла, роботою інших систем чи органів. Різке підвищення як і різке зниження температури чи її різні перепади е не сприятливою прогностичною ознакою.

 

 

Після виконання завдань учбової практики студент повинен:

Знати:

  1. Ознаки хвороб післяродового періоду;

  2. Лікування та профілактику хвороб післяродового періоду;

Вміти:

  1. Розпізнавати і діагностувати хвороби післяродового періоду;

  2. Проводити лікувальні процедури при хворобах післяродового періоду

Завдання для самостійної роботи

Підготуватися до наступної учбової практики на тему: “ Вивчення лікарських засобів для лікування тварин з хворобами вагітності та післяродового періоду.

Інструкційна картка складена викладачем дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин “ Мідик А.Д.

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії ветеринарних дисциплін.

Протокол № __ від «__» ______________2017р.

Голова циклової комісії __________. Чорноус В.А.

bottom of page