top of page

Інструкційна картка №12

для проведення учбової практики з навчальної дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“

Тема: Аналіз причин яловості і неплідності.

Робоче місце: лабораторія акушерства, ферма технікуму.

Тривалість заняття: 6 год.

Мета проведення заняття: Навчитися проводити гінекологічне дослідження, аналізувати причини неплідності та визначати збитки від неплідності і яловості.

Матеріально-технічне оснащення робочого місця: термометри, фонендоскопи, спирт етиловий, вата, кружка Есмарха, розчин йоду-5%, фартухи, наплічники, одноразові рукавиці, піхвові дзеркала, дані поро ціни молока і приплоду, мило, рушник.

Правила охорони праці:

При проведенні учбової практики на живих об’єктах завжди існує небезпека заразитися самому та перенести збудника хвороби від однієї тварини до іншої чи забруднити ним територію даного або сусідніх господарств. Тому необхідно дотримуватися наступних правил техніки безпеки та особистої гігієни:

а) Працювати у спец. одязі.

б) Перед заняттям коротко обрізати і гладко зачистити нігті, старанно вимити руки з милом і продезинфікувати їх.

в) Без дозволу і відповідних вказівок викладача не розпочинати дослідження тварин, користуватися виключно своїм робочим місцем.

г) Необхідні для роботи інструменти використовувати лише після їх знезараження.

д) Переходячи під час дослідження від однієї тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, тварину та продезинфікувати інструменти.

е) Після закінчення роботи усі використані інструменти, скляний посуд, вимити і знезаразити його, а матеріали (вату, марлю, тампони, одноразові інструменти та ін.) спалити.

є) Не приносити на об’єкт заняття їжу і не приймати її. Не палити.

Після виконання завдань практики прибрати робочі місця, здати одержане для заняття обладнання, старанно вимити руки з милом і знезаразити їх.

Зміст і послідовність виконання завдання.

Групу студентів розділяють на три ланки, кожна з яких аналізує причини яловості і неплідності та визначає збитки від них по одній окремій групі корів.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення.

Завдання 1. Проаналізуйте вихід телят по групі корів та визначте вихід телят на сто корів.

По записах в журналі штучного осіменіння отелу та запуску корів визначте наявну кількість корів та отриманого від них приплоду. Складіть пропорцію і визначте скільки телят припадає на 100 корів.

Завдання 2. Визначте фізіологічний стан корів групи та встановіть причини неплідності кожної корови на день обстеження.

За записами у журналі техніка штучного осіменіння, бесіди з обслуговуючим персоналом встановіть фізіологічний стан кожної корови. Неплідних корів дослідіть клінічними методами, (вагінальним і ректальним) та встановіть причини неплідності. Напишіть акт ректального дослідження.

Завдання 3. Визначте збитки від недоотримання молока і приплоду по групі та фермі в цілому.

Визначення збитків від недоотримання молока.

Методичні вказівки. Дослідами встановлено що втрата надою молока при неплідності залежить від продуктивності корів і за день неплідності втрачається один літр молока від одної тисячі літрів надою (якщо на фермі надій на одну корову за рік складає 3000 л. молока то втрата за день неплідності становить 3 л. молока при 4000 л. 4 л. за день) Щоб визначити збитки від недоодержання молока потрібно визначити загальну  тривалість неплідності по всіх тваринах ферми і помножити її на коефіцієнт що відповідає надою молока по фермі за рік і помножити на ціну літра молока.

Визначте збитки від недоотримання приплоду.

Методичні вказівки. Щоб визначити збитки від недоотримання телят потрібно спочатку встановити кількість недоодержаного приплоду. Його визначають діленням загальної суми днів неплідності по фермі на 315 днів (285 тривалість тільності + 30 днів нормальний час післяродового періоду). Одержану кількість телят множать на ціну 3,6 центнерів молока (до якої прирівнюється вартість новонародженого теляти). Загальна сума збитків від неплідності становить сумі збитків від недоодержання молока та збитків від недоодержання приплоду як по групі, так і по фермі.

          Після виконання завдань учбової практики студент повинен:

знати:

  1. причини яловості і неплідності;

  2. з чого складаються збитки від яловості і неплідності.

вміти:

  1. аналізувати причини яловості і неплідності;

  2. визначати збитки від яловості і неплідності.

Завдання для самостійної роботи

Підготуватися до наступної учбової практики на тему “Діагностика і лукування гінекологічних хвороб“.

Інструкційна картка складена викладачем дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин“ Мідиком А.Д.

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії ветеринарних дисциплін.

Протокол № __ від 2017р.

Голова циклової комісії______ Чорноус В.А.

bottom of page