top of page

Інструкційна картка №11

для проведення навчальної практики з дисципліни «Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин»

Тема: Набуття навичок з діагностики субклінічних маститів та методів лікування при їх виявленню.

 

Робоче місце – лабораторія акушерства, ферма технікуму.

Тривалість заняття – 6 год.

Мета проведення заняття – : навчальна: навчитися проводити діагностику субклінічних маститів лабораторними методами та лікувати корів при захворюванні їх субклінічним маститом; виховна: сприяти розширенню професійного світогляду.

 

Матеріально-технічне оснащення робочого місця – піддослідні тварини, , вата, молочно-контрольні пластинки (МКП-1 та МКП-2), півлітровий кухоль із сіткою, пробірки,; 5 %-й розчин димастину на дистильованій воді, 10 %-й та 2 %-й розчини мастидину, Прилад електродіагностики маститів, одноразові поліетиленові рукавички, спеціальний одяг, мило рушники, вірьовки, марганцевокислий калій, відра, кружки, спирт етиловий, щоденники - звіти.

 

Правила охорони праці:

При проведенні учбової практики на живих об’єктах завжди існує небезпека заразитися самому та перенести збудника хвороби від однієї тварини до іншої чи забруднити ним територію даного або сусідніх господарств. Тому необхідно дотримуватися наступних правил техніки безпеки та особистої гігієни:

  1.  Працювати у спец. одязі;

  2.  Перед заняттям коротко обрізати і гладко зачистити нігті, старанно вимити руки з милом і продезінфікувати їх;

  3.  Без дозволу і відповідних вказівок викладача не розпочинати дослідження тварин, користуватися виключно своїм робочим місцем;

  4.  Необхідні для роботи інструменти використовувати лише після їх знезараження;

  5.  Переходячи під час дослідження від однієї тварини до іншої необхідно знову підготувати руки, тварину та продезінфікувати інструменти;

  6.  Після закінчення роботи усі використані інструменти, скляний посуд, вимити і знезаразити його, а матеріали (вату, марлю, тампони, одноразові інструменти та ін.) спалити;

  7.  Не приносити на об’єкт заняття їжу і не приймати її, та не палити.

  8.  Після виконання завдань практики прибрати робочі місця, здати одержане для заняття обладнання, старанно вимити руки з милом і знезаразити їх.

Зміст і послідовність виконання завдань.

Групу студентів розділяють на чотири ланки, одна з яких займається діагностикою маститів за допомогою приладу електродіагностики маститів ПЕДМ, друга ставить пробу з мастидином, третя досліджує корів на субклінічні мастити димастиновою пробою, а четверта відпрацьовує методи лікування корів хворих субклінічним маститом.

Завдання 1: Відпрацюйте техніку дослідження корів на субклінічні мастити за допомогою приладу електродіагностики маститів ПЕДМ.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення. Діагностика маститів за допомогою приладу електродіагностики маститів ПЕДМ. В заглибини приладу надійте молока із кожної четверті, натисніть на кнопку, що знаходиться на ручці приладу. Якщо молоко маститне загоряється лампочка біля заглибини. Однак результати потрібно підтвердити пробою відстоювання.

 

Завдання 2: Відпрацюйте техніку дослідження корів на субклінічні мастити пробою з мастидином

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення. Змішайте у пробірці або на молочно-контрольній пластинці по 1 мл. досліджуваного молока і 1 мл. 2 %-го розчину мастидину. Желеподібний згусток та темно-бузковий або фіолетовий колір суміші  вважаються позитивною реакцією, а світло-бузковий - негативною. Однак результати потрібно підтвердити пробою відстоювання.

 

Завдання 3: Відпрацюйте техніку дослідження корів на субклінічні мастити пробою з димастином

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення.

Проба з димастином (за В. І. Мутовіним). Змішайте у пробірці чи в ямочці молочно-контрольної пластинки по 1 мл досліджуваного молока і 5% го водного розчину димастину. Чіткий желеподібний згусток, який можна вигорнути паличкою та малиновий колір суміші, свідчать про позитивну реакцію (+), тоді як нормальне молоко забарвлюється в оранжевий колір і не утворює згустку - негативна реакція (-). Однак результати потрібно підтвердити пробою відстоювання.

 

Завдання 3: Відпрацюйте техніку дослідження корів на субклінічні мастити пробою відстоювання

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення. Використовують для дослідження молоко корів, що дало позитивну реакцію на димастин і мастидин. Налийте у пробірки в кінці доїння по 10 мл досліджуваного молока і залиште їх на 16 - 48 год. при температурі 6 - 8 °С для відстоювання. У молоці від здорових корів за цей час утвориться шар вершків товщиною 5 мм і більше, тоді як у водянистому молоці від корів із субклінічним маститом він буде меншим, у ньому може бути слиз, кремовий або жовтий осад.

 

Завдання 4: Відпрацюйте техніку дослідження корів на субклінічні мастити пробою відстоювання (самостійно).

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення. Використовують для дослідження молоко корів, що дало позитивну реакцію на димастин і мастидин. Налийте у пробірки в кінці доїння по 10 мл досліджуваного молока і залиште їх на 16 - 48 год при температурі 6 - 8 °С для відстоювання. У молоці від здорових корів за цей час утвориться шар вершків товщиною 5 мм і більше, тоді як у водянистому молоці від корів із субклінічним маститом він буде меншим, у ньому може бути слиз, кремовий або жовтий осад.

 

Завдання 5: Відпрацюйте техніку внутрішньо аортального введення 1% розчину новокаїну за Д.Д. Логвиновим та Н.Д. Вольвичем.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення. Вводять голку довжиною 18 см. справа посередині заднього краю четвертого поперечнореберного відростка під кутом 25 – 30° до медіальної лінії поки вона не доторкнеться до тіла хребця. Потім зміщують кінець голки на 0,5 см. Вправо, просовують її вглиб на 4-5 см. і після появи пульсуючої цівки крові приєднують гумову трубку шприца Жане і вводять під незначним тиском 100мл. 1% розчину новокаїну. Повторно вводять розчин новокаїну через 96 годин.

 

Завдання 6: у щоденнику – звіті опишіть методику і техніку виконання завдань навчальної практики, зробіть висновки та захистіть роботу

Після виконання завдань учбової практики студент повинен:

знати:

  1. Методику постановки проб на субклінічні мастити;

  2. методику внутрішньо аортального введення 1% розчину новокаїну за Д.Д. Логвиновим та Н.Д. Вольвичем.

вміти:

  1. досліджувати молоко корів на субклінічні мастити;

2. проводити внутрішньо аортальне введення 1% розчину новокаїну за Д.Д. Логвиновим та Н.Д. Вольвичеми.

 

Захист роботи

Завдання для самостійної роботи

Підготуватися до наступної учбової практики на тему “ Акушерські інструменти та їх застосування.

Інструкційна картка складена викладачем дисципліни “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин “ Мідик А.Д.

Розглянуто та схвалено на засіданні циклової комісії ветеринарних дисциплін.

Протокол № __ від «___»_________________2017р.

Голова циклової комісії____________ Чорноус В.А.

bottom of page