top of page

Тема: Акушерська диспансеризація.

План заняття:

  1. Перша диспансеризація (під час запуску).

  2. Друга диспансеризація (під час появи ознак родів).

  3. Третя диспансеризація – післяродова акушерська диспансеризація.

Література (основна та додаткова): опрацювати матеріал підручників:

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта, 2013.-402 – 407 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.- 305 – 306 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк.,1978.

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2006 – 542 – 546с.

 

Акушерська диспансеризація – комплексна система діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів, яка забезпечує нормальний перебіг вагітності, родів і післяродового періоду та функцію молочної залози. Вона виконується в три етапи.

1. Перша диспансеризація проводиться під час запуску корів та переведення їх у сухостійну групу. Вона спрямовується на забезпечення нормального перебігу вагітності, родів і післяродового періоду.

2. Друга диспансеризація – у родильному відділенні. Диспансеризація в родильному відділенні включає: обстеження санітарно-гігієнічного стану родильного відділення; щоденний клінічний огляд корів; акушерське дослідження при патологічних родах і при патології післяродового періоду; лікування хворих тварин та проведення заходів профілактики акушерської патології, яка виникає під час родів і в післяродовий період.

В родильному відділенні щоденно клінічно оглядають корів. Після закінчення молозивного періоду їх перевіряють на субклінічний мастит пробою з 2 %-ним розчином мастидину, зокрема тих, які в період запуску реагували позитивно.

3. Третя диспансеризація – післяродова акушерська диспансеризація. Проводиться на 2-3-й, 5-7-й, 13-14-й дні та в кінці післяродового періоду.

Особливу увагу звертають на корів, у яких були ускладнення родового акту і тяжкі патологічні роди, затримання посліду. При виявленні відхилень від норми (чергування періодів виділення великої кількості лохій і повної відсутності їх, виділення рідких лохій з домішками пластівців, неприємного запаху) проводять акушерське дослідження і при необхідності проводять лікування.

Контрольні питання:

  1. На чому основані вагінальні методи діагностики хвороб статевих органів?

  2. Якими методами встановлюють хвороби післяродового періоду?

  3. Чому важливо діагностувати хвороби вагітних тварин та породіль на ранніх стадіях?

  4. Чи можна попередити виникнення хвороб у вагітних тварин, хвороб під час родів і у післяродовий період і як?

bottom of page