
Тема: Акушерська диспансеризація.
План заняття:
-
Перша диспансеризація (під час запуску).
-
Друга диспансеризація (під час появи ознак родів).
-
Третя диспансеризація – післяродова акушерська диспансеризація.
Література (основна та додаткова): опрацювати матеріал підручників:
-
Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта, 2013.-402 – 407 с.
-
Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.- 305 – 306 с.
-
Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк.,1978.
-
Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2006 – 542 – 546с.
Акушерська диспансеризація – комплексна система діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів, яка забезпечує нормальний перебіг вагітності, родів і післяродового періоду та функцію молочної залози. Вона виконується в три етапи.
1. Перша диспансеризація проводиться під час запуску корів та переведення їх у сухостійну групу. Вона спрямовується на забезпечення нормального перебігу вагітності, родів і післяродового періоду.
2. Друга диспансеризація – у родильному відділенні. Диспансеризація в родильному відділенні включає: обстеження санітарно-гігієнічного стану родильного відділення; щоденний клінічний огляд корів; акушерське дослідження при патологічних родах і при патології післяродового періоду; лікування хворих тварин та проведення заходів профілактики акушерської патології, яка виникає під час родів і в післяродовий період.
В родильному відділенні щоденно клінічно оглядають корів. Після закінчення молозивного періоду їх перевіряють на субклінічний мастит пробою з 2 %-ним розчином мастидину, зокрема тих, які в період запуску реагували позитивно.
3. Третя диспансеризація – післяродова акушерська диспансеризація. Проводиться на 2-3-й, 5-7-й, 13-14-й дні та в кінці післяродового періоду.
Особливу увагу звертають на корів, у яких були ускладнення родового акту і тяжкі патологічні роди, затримання посліду. При виявленні відхилень від норми (чергування періодів виділення великої кількості лохій і повної відсутності їх, виділення рідких лохій з домішками пластівців, неприємного запаху) проводять акушерське дослідження і при необхідності проводять лікування.
Контрольні питання:
-
На чому основані вагінальні методи діагностики хвороб статевих органів?
-
Якими методами встановлюють хвороби післяродового періоду?
-
Чому важливо діагностувати хвороби вагітних тварин та породіль на ранніх стадіях?
-
Чи можна попередити виникнення хвороб у вагітних тварин, хвороб під час родів і у післяродовий період і як?