top of page

Тема: Внутрішні методи діагностики вагітності у тварин.

План заняття:

  1. Ректальне дослідження.

а) Підготовка тварини та рук для ректальної діагностики;

б) методика ректального дослідження;

в) діагностика тільності;

г) діагностика жеребності;

  1. Вагінальна діагностика вагітності.

Література (основна та додаткова): опрацювати матеріал підручників:

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта, 2013.-166 – 174 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.- 157 – 164 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк.,1978. 149 – 164 с..

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2006 – 260 – 281с.

 

1. Ректальне дослідження 

Ректальне дослідження найчастіше використовується у корів і кобил. Можна застосовувати у свиней. Метод ґрунтується на визначенні стану матки, яєчників, маткових судин. За їх змінами можна точно встановити термін вагітності.

Техніка дослідження включає підготовку рук дослідника ( обробка рук, нігтів), використання спеціальних рукавичок тощо. Тварину фіксують, хвіст тримає помічник. Рукавичку покривають шаром мильного розчину, пальці руки складають конусом і вводять в пряму кишку тварині. Чекаю розслаблення кишки, вивільнення калу і проводять дослідження, опускаючи руку на дно таза.

Невагітна матка корів розміщується в тазовій порожнині. Шийка як щільний тяж на середній лінії таза. Просуваючи руку далі, знаходять м’яке, широке тіло матки а за ним роги з борозною посередині. Роги матки скеровані вниз вони приблизно однакової форми, не флуктують. При промацуванні невагітна матка скорочується.

Визначення тільності у корів.

1 місяць тільності. У вагітному розі 100 мл рідини, при пальпації набряклість. Вагітний ріг трохи ширший. Зародковий міхурець –5 см. Промацувати не рекомендується.

2 місяці тільності. Матка атонічна, на межі тазової і черевної порожнини. Ріг плодовмістилище вдвічі більший за інший. Флуктує. 2 місячну тільність можна переплутати з ендометритом. Треба пам’ятати, що при промацуванні тільної матки стінки тонкі і рідина з піхви не витікає, а при ендометриті - потовщення стінок і періодичне витікання ексудату.

3 місяці тільності. Матка опускається в черевну порожнину. Містить 1л рідини. Можна переплутати з сечовим міхуром – для диференціації по рогу відшукують шийку матки і протилежний ріг. В рідині плід 13 см.  Із 3,5 місяців починається дзюрчання крові по середній матковій артерії, карункули розміром з горошину.

4 місяці тільності. Матка опущена в черевну порожнину, шийка на краю лобкових кісток, карбункули розміром з біб. Щоб не сплутати з яєчником промацують 4-5 карункулів. плід 25 см. Вібрує середня маткова артерія.

5 місяців тільності. Матка опущена в черевну порожнину. Плаценти по всій поверхні, розміром з голубине яйце. Плід 35 см. Починає вібрувати середня маткова артерія з боку невагітного рогу.

6 місяців тільності. Матка опущена до дна черевної порожнини, практично не доступна для пальпації. Вібрують середні маткові артерії. Плід прощупується, довжиною 55см.

7 місяців вагітності. Матка піднімається до тазової порожнини. Карункули близько один до одного, розміром з голубине яйце. Плід 70 см. Середні маткові артерії сильно пульсують.

8 місяців тільності. Плід переміщається до тазової порожнини. Можна промацати його окремі частини. Карункули з куряче яйце. Шийка матки на вході в тазову порожнину..

9 місяців тільності. Передлежачі частини плода знаходяться в тазовій порожнині, з’являються передвісники родів, виповнюється молочна залоза.

У кобил зовнішнє дослідження жеребності, як і у корів, можливо оглядом (випинання черевної стінки, рухи плода), пальпацією про що було сказано вище, аускультацією (прослуховування серцебиття плода). Внутрішнє дослідження –це піхвовий метод та ректальний. Піхвовий метод схожий на такий у корів.

Ректальний метод дослідження жеребності. У неплідних тварин при ректальному дослідженні яєчники підтягуються ближче до хребта, роги мають однакову величину, плоскі у вигляді стрічки, дряблуваті, при пальпації скорочуються. Шийка матки розміщується на дні тазової порожнини, а маткові судини рівномірно розвинені і однаково пульсують.

20-27 днів жеребності. Роги матки пружні, заокруглюються, у яєчниках жовті тіла. Один з яєчників опускається на витягнутій зв’язці і вільно переміщується. Основа одного з рогів матки збільшується до розмірів курячого яйця. Інколи флуктуація.

30-35 днів жеребності. Роги несиметричні, вагітний ріг збільшений на 1,5 см. Борозна між рогами чітко розмежована. При пальпації вагітний гір не скорочується.

40-45 днів жеребності. Ознаки характерні. Ампуло подібне розширення вагітного рога до 10 см. Вагітний ріг зміщується вниз. Невагітний ріг майже не змінюється.

2 місяці жеребності. Вагітний ріг розміром з кулак. При промацуванні - флуктуація. Вагітний ріг за лобковими кістками, дістати важко.

3 місяці жеребності. 2 л плодових вод, вагітний ріг збільшений. Обидва яєчники опущені, зв’язки натягнуті. Широкі маткові зв’язки тверді, ідуть вниз.

4 місяці жеребності. Маткові зв’язки напружені. Вагітний ріг розміром з кавун.

5 місяців жеребності. Матка в черевній порожнині. Флуктує. Вібрує середня маткова артерія з боку рогу плодовмістилища.

5-6 місяців жеребності. Глибше опускання плода. В 5 місяців промацується глибоко введеною рукою, в 6 місяців не промацується. Шийка матки на лобковому зрощенні у вигляді тяжа. Середня маткова артерія з боку вагітного рогу збільшена, відчувається дзюрчання.

6-7 місяців жеребності. Шийка матки опускається в черевну порожнину. Починає вібрувати середня маткова артерія з боку невагітного рогу.

7-8 місяців жеребності. При глибокому промацування відчувають окремі частини плода. Середня маткова артерія з боку невагітного рогу трохи менша за другу.

9 місяців жеребності. Шийка матки в тазовій порожнині, пальпують передлежачі частини плода. Вібрують маткові артерії.

10-11 місяців жеребності. Передлежачі частини плода в тазовій порожнині. Всі артерії вібрують. Виповнюється молочна залоза.

 

2. Вагінальна діагностика вагітності

Дослідженням через піхву користуються рідко. Досліджують, вводячи руку, попередньо оброблену належним чином. Уже з 30- го дня відмічається сухість слизової оболонки піхви та її анемічність. Зовнішній отвір шийки матки щільно закритий. З подальшим розвитком вагітності сухість збільшується, матка опускається в черевну порожнину, слизова вкрита клейким слизом. Можна проводити огляд стерильним теплим піхвовим дзеркалом. За невагітного стану слизова блискуча, рівномірно рожева, радіальні складки рельєфно виступають.

Контрольні питання

Яка мета діагностики вагітності?

Якими методами можна встановити вагітність тварини?

Яка небезпека ректального дослідження на вагітність?

На чому основані вагінальні методи діагностики вагітності?

За якими ознаками встановлюють вагітність ректальним методом?

Чому важливо діагностувати вагітність на ранніх стадіях?

bottom of page