top of page

Тема: Стимуляція і синхронізація статевої функції

План заняття:

  1. Природні методи стимуляції статевої функції самок:

  2. Покращення умов утримання;

  3. Покращення умов годівлі;

  4. Застосування самців-плідників або самців-пробників.

  5. Фізіотерапія – як метод стимуляції статевої функції:

  6. Масаж яєчників;

  7. Фармакологічна стимуляція:

  8. Вітамінно-нейротропний метод стимуляції;

  9. Гормональна стимуляція.

Література (основна та додаткова): опрацювати матеріал підручників;

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта, 2013.-377 – 427 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.-312 – 314 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк.,1978.-318 – 321 с.

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2006 –74 – 77 с.

  5. Карпов В. А. Акушерство мелких животных. М.: Росагропромиздат, 1990 c. 168-183.

  6. Зверєва Г.В., Хомин С.П. Гинекологические болезни коров. К.: Урожай, 1976. с. 145-149.

 

1. Природні методи стимуляції статевої функції самок:

Для стимуляції статевої функції самок використовують в першу чергу природні чинники, такі, як поліпшення їх годівлі і умов утримання.

Включення в раціон повноцінних кормів, вітамінної і мінеральної підгодівлі, надання самкам щоденного моціону, інсоляція сприяють більш активному прояву їх статевої функції і підвищенню запліднюваності.

 

2. Покращення умов утримання;

Покращенню статевої функції самок сприяють такі проведення таких заходів:

1) відбирання молодняка

2) випасання тварин в сервіс періоді не менше місяця на зелених, соковитих пасовищах;

3) зміна мікроклімату приміщень, режиму освітлення, розпорядку дня, форми утримання тварин (одиночне, групове), періодична зміна приміщень, транспортування тварин і інше;

4) штучне подовження світлового дня;

5) активний моціон, прогулянки на свіжому повітрі з доступом до чистої землі;

 

3. Покращення умов годівлі;

Ефективно застосовувати посилене годування, вживане за 3—4 тижні до початку парування, якщо вівці і кози мають недостатню вгодованість. З цією метою тваринним на доповнення до пасовищного корму щодня дають по 0,3—0,4 кг/гол, концентратів. Особливо ефективна підгодівля зерном люпину  (0,2—0,3 кг). В результаті стимулюючої підгодівлі у самок збільшується кількість дозріваючих фолікулів в яєчниках, вони більш дружно приходять в охоту, скорочується терміни проведення парувань, підвищується запліднюваність і багатоплідність (% двійнят), знижується частка ялових маток. Форсоване годування припиняють через 2 тижні після парування, оскільки великі дачі концентратів в першу половину суягності можуть привести до зростання ембріональної смертності;

Важливе значення має збільшення рівня енергетичного годування за 3— 14 днів до запліднення на 25—30 % позитивно впливає на прояв статевої охоти, процеси овуляції і багатоплідність, а обмеження годування через 1—3 дні після запліднення сприяє зниженню ембріональної смертності. Статеву охоту у свиноматок стимулюють і такі прийоми, як зміна кормів, короткочасний випас, згодовування пророщеного зерна, дача кормів з сильним запахом (наприклад, рибна мука) і інше.;

 

4. Застосування самців-плідників або самців-пробників.

Специфічним стимулятором статевої функції самки є самець, що впливає на неї через зорові, слухові, нюхові і тактильні сприйняття. При цьому визначальним вважають нюхові сигнали, обумовлені феромонами, що виділяються самцем. При використанні оперованих самців, вони впливають на нервову систему самки доповнюються подразненням рецепторів її статевого апарату секретами додаткових статевих залоз самця, що виділяються при коїтусі.

Спілкування з самцем стимулює прояв у самки тічки і охоти, скорочує їх тривалість, скорочує терміни овуляції, активізує моторику матки. Все це створює більш сприятливі умови для запліднення і подальшого розвитку зародків. У молодих самок дозоване спілкування з дорослим активним самцем сприяє кращому розвитку статевих органів, скорочує терміни настання статевого дозрівання. Прийоми природної стимуляції статевої функції у самок тваринних різних видів мають деякі особливості.

 

5. Фізіотерапія – як метод стимуляції статевої функції

Для стимуляції статевої функції самок сільськогосподарських тварин ефективно використовувати різні методи фізіотерапії. Найпоширенішими з них є масаж, грязетерапія, електролікування, зрошення, промивання, тощо.

Слід підкреслити, що будь-яка стимуляція статевої функції допустима лише після акушерського і гінекологічного дослідження кожної тварини і визнання її здоровою. При наявності патологічних процесів у статевих органах, чи при незадовільній вгодованості тварин стимуляція протипоказана. Безсистемні масові обробки, без врахування фізіологічного стану тварин, можуть викликати у них аборти, неповноцінні статеві цикли, вихід біологічно неповноцінних  статевих клітин, що не запліднюються чи швидко переривають свій розвиток. Тобто, керувати статевою функцією слід кваліфіковано.

 

6. Масаж яєчників

Одним із найефективніших методів фізіотерапії є масаж матки та яєчників. Він сприяє підвищенню фізіологічного тонусу статевих органів тварин. Методика проведення даного заходу полягає у 5-ти хвилинному масажуванні яєчників через пряму кишку тварини.

 

7. Фармакологічна стимуляція

Фармакологічний метод стимуляції статевої функції здійснюється за допомогою лікарських засобів, які застосовують у формі розчинів, порошків, емульсій, мазей, свічок та ін.. Використовують сульфаніламідні, нітрофуранові, нейротропні, гормональні, фізіологічно активні та інші препарати.

 

8. Вітамінно-нейротропний метод стимуляції;

Вівці і кози

Стимуляція статевої функції. При депресії статевої функції у весняний і літній періоди, а також у тварин, що не приходять в охоту протягом 20 днів і більше від початку парувального сезону або тим що залишилися незаплідненими після першого осіменіння, можуть використовуватись як, стимулюючі статеву охоту і сприяючі підвищенню запліднюваності препарати:

Вітаміни А (25 тис. ОД), Е (20 мг) або тривітамін (2,5 мл) внутрішньом’язово двічі з інтервалом 7—10 днів під час підготовки тварин до запліднення;

молозиво корови в дозі 18—20 мл підшкірно (на 1 л молозива додають 1 млн. ОД Пеніциліну і 1 г стрептоміцину);

СЖК або оварітропін в дозі 1000—1200 МО окремо або в комбінації з прогестагенами.

Овоген — комплексний гормонально-вітамінний препарат в дозі 2 мл одноразово або дворазово з інтервалом 14 днів;

ПГФ2α-еизапрост (10 мг) одноразово або дворазово з інтервалом 10 днів в парувальний сезон.

Синтетичні прогестагени (мегестролу ацетат, димол, амол і ін.) вводять орально або внутрішньовагінально. Оральний спосіб менше трудомісткий. Препарат змішують з сіллю і ретельно перемішують з комбікормом або розчиняють прогестаген в етиловому спирті і через пульверизатор вносять в комбікорм. Згодовують препарат тваринам щодня протягом 8—10 днів.

Свині

Стимуляція статевої функції у ремонтних свинок і свиноматок після відбирання поросят. У нестатевозрілих свинок, коли необхідно прискорити їх дозрівання з метою раннього запліднення або для того, щоб до моменту запліднення в звичайні терміни у них виявилося один - два статевих циклу, стимулюють охоту і овуляцію за допомогою ін'єкцій СЖК в дозі 500 ІО і ХГ в дозі 250 ІО. При цьому в охоту приходить близько 45 % свинок, хоча овуляція наступає у 80—96 % тварин, причому терміни овуляції сильно розрізняються. З урахуванням цього запліднюють всіх свинок без виявлення у них охоти, осіменіння проводять 3 рази — через 72, 96 і 120 годин після ін'єкції препаратів. Запліднюваність складає 60 %, а іноді досягає 79 %.

СЖК. Вводять підшкірно або внутрішньом’язово з розрахунку 10 МО на 1 кг маси тварини.

СЖК в комбінації з нейротропними препаратами. Підшкірно вводять 0,5%-ний розчин прозерину або 0,1%-ний розчин карбохоліну в дозі 1—2 мл дворазово з інтервалом 48 годин. Через 4—5 днів ін'єктують СЖК в дозі 1500—2000 МО. Ремонтним свинкам дозу прозерину або карбохоліну зменшують до 0,5—1,2 мл, а СЖК — до 1000—1500 МО (Н. Н. Михайлов, 1974). Цей спосіб ефективний для обробки свиноматок, у яких статева охота наступала 2—3 рази, але запліднення не відбулось і вони виявились неплідними.

СЖК в комбінації з ХГ і вітамінами. Спочатку свиноматці вводять внутрішньом’язово тривітаміну (А,Е,Д) в дозі 5—10 мл, а через 3—4 дні — 1800—2000 МО СЖК, через ще 3—4 дні — 500 МО ХГ. Більшість тварин приходить в охоту протягом 3—5 днів після обробки. За відсутності ефекту обробку повторюють через 8—10 днів по аналогічній схемі.

СЖК в поєднанні з ПГФ2α. Одночасне введення естрофану в дозі 1 мл (250 мкг) і СЖК в дозі 10 МО/кг свиноматкам, що не прийшли в охоту через 12—47 днів після відбирання поросят, забезпечує прояв охоти протягом 10 днів у 84,1 %, а протягом 30 днів — у 94,5 % тварин при високих показниках запліднюваності і багатоплідності (В. Д. Михайлов і А. Р. Черемисів, 1986).

Для синхронізації опоросів можуть використовувати прогестагени, кортикостероїди (дексаметазон), АОЦС-с, але частіше за все застосовують простагландини або СЖК в комбінації з окситоцином. Перед проведенням обробки тварин ретельно перевіряють і уточнюють дату їх запліднення. Не рекомендується викликати пологи раніше 110-го дня поросності, оскільки в цьому випадку поросята народжуються фізіологічно незрілими, з порушеною координацією рухів, слабо вираженим рефлексом смоктання.

Естрофан або еструфалан в дозі 0,7 мл (175 мг) при внутрішньом'язовому введенні за 1—2 дні до очікуваних пологів викликає опороси у більшості свиноматок в середньому через 24+5 годин після ін'єкції, у 95 % з них походять пологи протягом 36-годинного періоду. При цьому одночасно скорочується і тривалість стадії виведення плодів до 1,5—2 годин.

Комплексне застосування простагландінів або їх аналогів з СЖК в дозах наполовину зменшених, ніж при використовуванні їх окремо, сприяє кращому перебігу пологів, виживанню поросят. В таких випадках опороси наступають через 24—30 годин після ін'єкції препаратів.

Собаки і кішки

Стимуляція статевих циклів (індукція охоти і овуляції).

Необхідність проведення гормональної стимуляції може буути відсутність статевої циклічності у молодих сук і кішок, що досягли парувального віку (первинна анафродизія), або припинення статевих циклів у дорослих самок (вторинна анафродизія).

У собак за допомогою гормональних препаратів у багатьох випадках, особливо при вторинній анафродизії, вдається викликати тічку і охоту, тобто зовнішні ознаки охоти, але значно важче забезпечити овуляцію. Проте навіть при успішному викликанні овуляції запліднюваність сук в індуковану охоту значно нижче, ніж при спонтанному прояві статевих циклів.

Для викликання охоти і овуляції у сук запропоноване велика кількість різних схем застосування естрогену, СЖК, ФСГ, ЛГ, ХГ і Гн-РГ окремо або в різних комбінаціях. Але ці схеми недостатньо перевірені, носять швидше пошуковий характер і можуть бути використані в практиці тільки як орієнтовні. Деякі з них можна представити в наступному

вигляді:

СЖК або оварітропін (гравогормон) вводять внутрішньом’язово або підшкірно в дозі 50—250 ІО щодня або в дозі 200—15000 ІО (100 ІО/кг маси тіла) один раз в тиждень до появи ознак проеструсу (тічки) і еструсу (охота), але не довше ніж протягом 3 тижнів. СЖК застосовують окремо або додатково стимулюють овуляцію внутрішньовенним або внутрішньом'язовим введенням ХГ в дозі 500— 1000 ІО (10—20 ІО/кг) в 1-й день після настання естральної фази циклу.

 

У кішок стимулюють тічку і охоту ін'єкціями СЖК, ФСГ або естрогену, а овуляцію — спаровуванням з котом або ін'єкцією ХГ або Гн-РГ. Яєчники кішок, як тварин з рефлекторною овуляцією, дуже чутливі до СЖК або ФСГ. Тривале застосування цих препаратів може приводити до утворення фолікулярних кіст або до передчасної лютеїнізації фолікулів. Рекомендуються наступні схеми застосування препаратів:

СЖК або оварітропін (гравогормон) вводять підшкірно або внутрішньом’язово щодня протягом не більше 7 днів в наступних дозах: в 1-й день— 100 ІО, на 2-й і 3-й день — по 50  ІО  і  в подальші 5 днів — по 25  ІО;

ФСГ — підшкірно або внутрішньом’язово по 1—2 мл (25— 50 ІО) в день до появи ознак еструсу. Щоб уникнути гіперстимуляції яєчників не рекомендується вводити препарат довше 5 днів. За відсутності ефекту призначають повторний курс ін'єкцій через 5—6 тижнів;

Естрогенні препарати (естрадіолу бензоат і ін.) — підшкірно або внутрішньом’язово по 0,001—0,01 мг через кожні 2—3 дні.

 

9. Гормональна стимуляція.

Гормональні і деякі негормональні препарати можуть використовуватись в двох напрямах: для регулювання окремих етапів процесу відтворювання тварин; з лікувальною метою — як засоби замісної (гормони) і стимулюючої терапії при різних функціональних і гінекологічних показаннях (порушеннях функції яєчників, матки, розладах гіпоталамо-гіпофізарної системи і ін.).

З гормональних препаратів використовують гонадотропін-рилізинг-гормон і його синтетичні аналоги, гонадотропні препарати, естрогенні, прогестагенні, простагландини, окситоцин, кортикостероїди, а також комбіновані препарати.

Застосовуючи той або інший гормональний препарат, слід мати на увазі, що дія його на статеву систему самки може виявлятися по-різному залежно від початкового функціонального стану репродуктивних органів і гормонального статусу організму. Неправильне, без урахування показань введення препарату може приводити до порушення репродуктивної функції.

 

Гонадотропін-рилизин-гормон (Гн-РГ, гонадорелін) і його синтетичні аналоги — диригестран, сурфагон, базурелін, лютал і інші.— при введенні в організм тварини викликають виділення ЛГ і ФСГ з гіпофізу. Через 15—30 хвилин після внутрішньом'язової ін'єкції препарату рівень ЛГ в периферичній крові зростає у декілька разів, досягає максимального через 2 годин і зберігається підвищеним протягом 3—4 годин, після чого препарат розпадається на амінокислоти і повністю виводиться з організму.

Гн-РГ застосовують для прискорення овуляції і формування повноцінного жовтого тіла, синхронізації овуляції, а також з лікувальною метою — при затримці овуляції і фолікулярних кістах яєчників.

 

Гонадотропні препарати. До них відносять сироватку і кров жеребних кобил (СЖК і КЖК), сироватковий гонадотропін (гравогормон, оварітропін), гонадотропіни гіпофізарного походження (ФСГ і ЛГ) і хоріоничного гонадотропін (ХГ).

СЖК володіє фоллікулостимулючий і лютеінізованою активністю — стимулює зростання і дозрівання фолікулів, овуляцію і розвиток жовтого тіла. Застосовують для активізації функції яєчників при їх депресії, стимуляції багатоплідності (отримання двоєнь у овець і кіз), викликання суперовуляції (при проведенні трансплантації ембріонів).

Кращий ефект досягається при введенні СЖК у фолікулярну фазу статевого циклу за декілька днів до передбачуваного терміну настання охота. Якщо ж препарат вводять тваринам з функціонуючими жовтими тілами, то дозріваючі фолікули можуть піддаватися кістозному переродженню або оволюють без прояву у самки тічки і охоти. При використовуванні препаратів СЖК з низьким змістом ЛГ або при введенні у великих дозах можлива гиперстимуляція яєчників з утворенням геморагічних фолікулів або множинних кіст.

Вводять СЖК підшкірно або внутрішньом’язево. Іноді спостерігається анафілаксія, для попередження якої рекомендується спочатку ін'єктувати маленьку дозу препарату (0,1 — 0,2 мл), а потім через 1—2 годин — решту дози. Протипоказано застосування СЖК при запальних процесах в статевих органах, а також виснаженим тваринам і з порушеним обміном речовин.

Оварітропін і гравогормон — обчищені препарати, отримані з СЖК- Вони застосовуються при тих же показаннях і в тих же дозах, що і СЖК, але не викликають анафілаксію.

Гонадотропіни гіпофізарного походження — ФСГ і ЛГ (одержують з гіпофізів убитих тварин)— рідко застосовуються у ветеринарній практиці через меншу їх доступність і дорожнечу.

Хоріонічеський гонадотропін (ХГ) — ліофілізований порошок, одержуваний з сечі вагітних жінок. По своїй дії близький до ЛГ — сприяє овуляції і формуванню жовтого тіла. Застосовують в тих же випадках, що і Гн-РГ, вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно.

 

Естрогенні препарати — естрон (фоллікулін), естрадіолу бензоат, діетилстільбестрол, синестрол і ін. — при введенні в організм самки індукують тічку і охота, але не впливають безпосередньо на дозрівання фолікулів в яєчниках і овуляцію. В малих дозах можуть стимулювати (по механізму зворотного позитивного зв'язку) виділення з гіпофізу ЛГ, що сприяє овуляції, а у великих дозах блокують гонадотропну функцію гіпофізу. Тривале багаторазове застосування естрогену, особливо у великих дозах, може приводити до порушення функції яєчників, гіперплазії кісткового мозку і інших побічних явищ.

 

Прогестагени (гестагени). В цю групу препаратів входит багато препаратів .

Призначають прогестагені для підтримки вагітності, попередження ембріональної смертності, регламентації термінів пологів. Але найпрактичніше застосування знаходить властивість прогестагенів гальмувати статеву охоту і овуляцію, що широко використовується для синхронізації статевих циклів, а у собак і кішок — для придушення тічки і охоти або зсуву термінів їх настання.

Суть синхронізації статевих циклів за допомогою прогестагеніві полягає в тому, що вони, імітуючи життєдіяльність жовтого тіла, не порушують розвиток фолікулів в яєчниках, але затримують овуляцію і пригнічують охоту; не порушується також синтез ЛГ, але виділення його гальмується (по, принципу зворотного негативного зв'язку) і він нагромаджується в гіпофізі (прогестероновий блок). При недостатній секреції ЛГ дегенерують в яєчниках жовті тіла. З припиненням введення екзогенного прогестагену звільняється гіпофіз від блоку, відбувається викид нагромадженого ЛГ, внаслідок чого підготовлені фолікули овулюють — відбувається запуск статевого циклу.

З урахуванням того, що синхронізацію статевого циклу проводять на великому поголів'ї самок, у яких стадії статевого циклу розподілені безладно, тривалість застосування прогестагенів повинна бути довше за тривалість фази жовтого тіла для даного виду тварин.

 

Простагландини (ПГ). З різних груп простагландинів широке застосування знайшли ПГФ2α, володіючі вираженою лютеолітичною дією. Використовують препарати натурального ПГФ2α (ензапрост Ф) або більш активні його синтетичні аналоги (естрофан, еструмат, естуфалан і ін.).

Свіжі жовті тіла, а також жовті тіла у стадії спонтанної регресії рефрантерні до дії екзогенного ПГ. У овець лютеолітичний ефект спостерігається при ін'єкції препарату в період з 4-го по 14-й день від початку статевого циклу (після овуляції). У свиней дуже короткий період чутливості жовтих тіл до дії екзогенного ПГФ2а — з 11 — 12-го до 19-й, а за деякими даними — до 15-го дня. У собак і кішок одноразова ін'єкція ПГФ2а викликає лише тимчасове зниження рівня прогестерону в плазмі крові, для розсмоктування жовтих тіл потрібні багаторазові ін'єкції препарату. Окрім лютеолітичної дії ПГФ2а викликають скорочення мускулатури матки, розслаблення і розкриття каналу шийки матки і ряд інших ефектів. Застосовуються для синхронізації статевих циклів (у овець і кіз), індукції пологів, викликання аборту, а також з лікувальною метою — при персистенції жовтих тіл, лютеальних кістах, ендометритах, піометрі.

Після введення ПГФ2а можливі побічні явища — підвищення температури тіла, тремтіння, слинотеча, блювота, почастішання дефекації і ін., що спостерігається в основному у собак і кішок, іноді у свиней. Але ці явища зникають протягом години. У овець побічних ефектів не спостерігається навіть після відносно великих доз ПГФ2а.

Для стимуляції і регуляції статевої функції самок застосовуються також окситоцин, кортикостероїди, овоген, деякі негормональні препарати (вітаміни і ін.).

Контрольні питання

  1. Які ви знаєте гінекологічні хвороби?

  2. Назвіть гінекологічні хвороби яєчників?

  3. Які гінекологічні хвороби, на вашу думку зустрічаються найчастіше?

  4. Що таке гормони та назвіть їх.

  5. Що таке гормональна регуляція статевих циклів і як вона здійснюється?

  6. Що таке стимуляція статевої функції?

  7. Як ви розумієте синхронізація статевої функції?

  8. Назвіть природні методи стимуляції статевої функції самок?

bottom of page