top of page

Тема: мастити, їх причини, класифікація та характеристика.

План заняття:

  1. Мастити і їх причини.

  2. Класифікація маститів за А. П. Студенцовим.

  3. Серозний мастит, його причини, ознаки, лікування і профілактика.

  4. Катаральний мастит його види, причини, ознаки та лікування

Література (основна та додаткова): опрацювати матеріал підручників:

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта, 2013.-313 – 376 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.-265 – 288 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк.,1978.-276 – 304 с.

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2006 –432 – 485с.

 

1. Мастити і їх причини.

Мастит – запалення молочної залози, яке виникає під впливом механічних, термічних, хімічних і біологічних факторів та характеризується патологічними змінами у тканинах і секреті молочної залози.

На мастит хворіє від 7 до 80 % корів. Субклінічний мастит виявляють у 32 – 90 %, а клінічний – у 4 – 30 % лактуючих корів. Серед форм клінічного маститу найчастіше діагностують серозний, катаральний і гнійно-катаральний, рідше – фібринозний, геморагічний та змішаний. Частота виникнення хвороби зростає восени, взимку та навесні і знижується влітку.

Як клінічним, так і субклінічним маститом частіше уражаються задні частки вим’я і рідше – передні. Найчастіше уражується одна частка вим’я і рідше – дві та лише як виняток – одночасно три або чотири. Відмічена тенденція до збільшення захворюваності маститом за збільшення добового надою і серед тварин віком 5 – 10 років.

Причини виникнення маститу досить різноманітні і умовно поділяються на зовнішні і внутрішні. До екзогенних причин маститу відносять фізичні (холод, тепло, протяги, підвищена вологість, травми, порушення технології доїння), хімічні (дія кислот, лугів, газів, фітоестрогенів, токсинів), біологічні (мікроорганізми), а ендогенних – алергії, нейродистрофічні процеси, зниження резистентності організму.

Із усього комплексу причин, які викликають мастит, найбільшої уваги надається мікробному фактору. Бактеріологічними дослідженням секрету уражених чвертей виділено біля 90 видів різноманітних мікроорганізмів.

Мастит викликається коковими (стрептококи, стафілококи, диплококи) і паличкоподібними формами мікроорганізмів (кишкова паличка, коринебактерії, клебсієли, ентеробактерії тощо), мікроскопічними грибами, водоростями (прототеки), вірусами і рикетсіями. У монокультурі із секрету молочної залози стафілококи виділяють у 20 – 97 % хворих корів, стрептококи – у 30 –75 %, кишкову паличку – у 15 – 53 % і протей – у 5 – 8 %. У 14 – 53 % корів з запаленням вим’я виявляють змішану мікрофлору.

Субклінічний мастит у корів частіше викликається стафілококами, а клінічний – стрептококами і грибковою мікрофлорою. Виділені з секрету вим’я мікроби відносять до трьох груп: контагіозні (Staphylococcus аureus і Staphylococcus аgalactiae), умовнопатогенні (Streptococcus uberis, Streptococcus disagalactiae і Esherichia сoli) та сапрофіти (Staphylococcus saprofitis).

Можливі три шляхи проникнення у молочну залозу мікробів: галактогенний (через сосковий канал), гематогенний і лімфогенний.

Подоланню захисних бар’єрів сокового каналу і накопиченню мікроорганізмів у молочній цистерні сприяють такі фактори: велике мікробне обсіменіння сосків вим’я, підлоги, підстилки; травмування соскового каналу; порушення роботи доїльних апаратів та не повне закриття соскового каналу після доїння протягом однієї – двох годин.

У 12 – 15 % корів мастит розвивається без участі мікрофлори і є результатом механічної, хімічної, термічної травм або інтоксикації організму за хвороб статевих органів, печінки, нирок, шлунково-кишкового каналу і згодовування неякісних та отруйних кормів.

 

2. Класифікація маститів за Студенцовим.

Серозний мастит

 

Пригнічений, може спостерігатися незначне погіршення апетиту та підвищення температури тіла

Під час огляду уражена частка чи половина вим’я збільшена, шкіра червонувата, пальпацією встановлюють збільшення щільності, напруженість, болючість і підвищення температури. Молочна продуктивність знижується

На початку захворювання молоко має звичайний вигляд, потім стає водянистим із пластівцями казеїну, синюватого кольору, водянистої консистенції

Катаральний мастит

а) катар цистерн та молочних проток

 

б) катар альвеол

 

Частки незначно збільшені. Можливе ущільнення нижньої ділянки молочної залози, підвищення температури шкіри і болючість. Продуктивність знижується

Уражені частки збільшені, під час пальпації відчуваються дифузні або локальні ущільнення, незначна болючість і підвищення температури шкіри. Продуктивність знижується

 

Секрет на початку доїння - з пластівцями та згустками казеїну, що мають жовтуватий колір; потім стає звичайним на вигляд

 

Фібринозний мастит

 

Значне пригнічення тварини. Погіршення або відсутність апетиту. Підвищення температури тіла. Іноді спостерігається кульгавість на кінцівку збоку хворої частки вим’я

Уражена частка або половина вим’я значно збільшується, спостерігається почервоніння та легкий набряк шкіри, підвищується температура, спостерігається болючість та виражене ущільнення тканин, часто - крепітація; збільшуються надвим’яні лімфатичні вузли. Рівень надою різко зменшується.

З ураженої частки виділяється секрет жовто-сірого кольору із крихтами і пластівцями фібрину

Гнійний мастит

а) гнійно-

катаральний

Загальний стан тварини пригнічений. Апетит погіршений або

Уражена частка збільшена, температура шкіри підвищена, помірно або значно виражені болючість і ущільнення тканин,

Молоко має сірувато-білий або жовтий колір із домішками пластівців та гною

б) абсцеси молочної залози

в) флегмона молочної залози

відсутній, значно підвищується температура тіла

 

Пригнічення загального стану тварини, погіршення апетиту, підвищення температури 

 

Тварина пригнічена, апетит погіршений або відсутній. Температура тіла підвищена. Виражена кульгавість.

збільшені надвим’яні лімфовузли. Процес супроводжується гіпогалактією

 

Помірне або значне збільшення частки молочної залози (за множинних значне). Над поверхнею абсцесів шкіра почервоніла, набрякла, напружена. Ущільнення тканин дифузне або локальне, може бути флуктуація. Болючість сильна, місцева температура підвищена. Реґіонарні лімфовузли збільшені. Рівень надою знижується

 

Уражена частка або вся молочна залоза значно збільшена, шкіра напружена з розлитою чи смугастою гіперемією. Тканини ущільнені (кам’янисті), болючі. Місцева температура підвищена, реґіонарні лімфатичні вузли збільшені. Супроводжується гіпогалактією

 

Молоко за поодиноких абсцесів не змінюється, а за множинних стає водянистим із домішками слизу та гною (якщо абсцес прорвав у ємкісну систему)

 

На початку захворювання секрет водянистий, з часом набуває сірого кольору з домішками пластівців.

Геморагічний мастит

Загальний стан тварини пригнічений, апетит погіршений, значно підвищується температура тіла

Уражені частки або вся молочна залоза значно збільшується, шкіра набрякла, з червоними або багряними плямами, інколи з дифузною гіперемією. Тканини ущільнені, болючі. Місцева температура підвищена, реґіонарні лімфатичні вузли збільшені. Рівень надою знижується

Секрет водянистий, червонуватий

3. Серозний мастит, його причини, ознаки, лікування і профілактика.

Серозний мастит– серйозне та досить поширене захворювання, що зумовлене виникненням серозного запального процесу у вимені і проявляється у появі великої кількості ексудату, еміграції лейкоцитів у міждолькову сполучну тканину, гіперемії.

Причини. Найчастіше серозний мастит у корів є результатом закритих травм вим’я чи переохолодження. Причинами появи захворювання є мікроби та інтоксикація організму. Варто відмітити, що мікроби можуть являтися не лише безпосередньою причиною появи хвороби, а й викликати ускладнення протікання запального процесу. При серозному маститі у корів із вим’я виділяються в чистому вигляді стафілококи, стрептококи, кишкова паличка чи інші види патогенних мікроорганізмів. Деколи ці мікроби в різних поєднаннях локалізуються у хворій ділянці вим’я.

Ознаки.  Збільшення і болючість хворий чверті, виражене почервоніння шкіри, підвищення місцевої температури. Збільшення надвименних лімфатичних вузлів, зниження удою. У більш важких випадках, особливо якщо не була надана допомога на початку захворювання, запальний процес поширюється на секреторні залози, настає значне набрякання вимені, підвищення місцевої та загальної температури, відмова від корму. Молоко стає рідким, містить пластівці. З боку загального стану тварини може відзначатися легке пригнічення, зниження апетиту, кульгавість.

Лікування серозного маститу.

В перший день хвороби застосовують корові 10 мл дексафорта, якщо вона знаходиться в стані сухостою. Ін’єкція робиться внутрішньом’язово один раз. Потім слід зробити укол 10% энгемицину з розрахунку 3 мл на 50 кг ваги тварини. У вену ввести розчин глюкози (40%) і хлористого кальцію (10%) у співвідношенні 1:1. Об’єм 300 мл буде цілком достатньо.

Якщо корова показує, що відчуває біль в ділянці молочної залози, то необхідно зробити їй блокаду. Для цього потрібно використовувати розчин 0,5% новокаїну. Місце введення – точка між анусом і коренем хвоста.

У другий день потрібно обмежитися масажем молочної залози. Напрям рух знизу вгору. Масажувати вим’я хворої корови потрібно не менше трьох разів на день по 20 хвилин.

На третій день повторюється внутрішньовенне введення розчину глюкози і хлористого кальцію, додається укутування вимені після застосування камфорною мазі (два рази в день).

 

4. Катаральний мастит його види, причини, ознаки та лікування

Причини. Це захворювання виникає внаслідок проникнення патогенної мікрофлори в молочну цистерну, молочні ходи й альвеоли. Воротами інфекції можуть бути отвори дійкового каналу при порушенні його сфінктера або глибокі травми дійок і шкіри вим'я. Хвороба спостерігається переважно в перші тижні лактації і часто обмежується однією часткою вим'я.

Ознаки. При запаленні цистерни і молочних ходів перші порції молока можуть бути рідшими й містити дрібні пластівці казеїну. У міру видоювання секрет нормалізується. На початку захворювання не спостерігається помітних змін, лише на 3—4-й день іноді з'являється набряк та підвищення чутливості. У разі поширення катарального запалення на альвеоли з початку і до кінця доїння з молоком виділяються згустки казеїну, які можуть закупорювати молочні ходи. Внаслідок цього біля основи дійок пальпуються флуктуючі вузли — молочні кісти. Уражена чверть вим'я збільшена, болюча й після видоювання не спадається.

Лікування. На початку захворювання рекомендується часто здоювати молоко й проводити легкий масаж молочної залози зверху вниз. Цим досягають видалення токсинів та запобігають поширенню запального процесу на альвеоли молочної залози. Ефективні втирання мазей: 5%-ї камфорної або саліцилової, 2%-ї йодної, теплі укутування. При катаральному запаленні альвеол всередину дають стрептоцид — 3,0–4,0 через кожні 3—4 год, внутрішньоцистернально вводять пеніцилін  200—300 тис. ОД у розведені на 80—100 мл дистильованої води два рази на добу з наступним видоюванням через 1—2 год.

 

Контрольні питання

  1. Які ви запам’ятали клінічні форми маститу?

  2. Що таке субклінічний мастит і як його виявити?

  3. При якому маститі на початку хвороби не буває зміни молока?

  4. При якому клінічному маститі перші порції молока змінені а потім виділяється не змінене молоко?

  5. Яка форма клінічного маститу є найлегшою?

bottom of page