top of page

Тема: Родопоміч при неправильних  членорозміщеннях, положеннях і передлежаннях плода.

План заняття:

  1. Родопоміч при неправильних членорозміщеннях:

а) неправильні членорозміщення голови і шиї та родопоміч при них;

б) неправильні членорозміщення передніх кінцівок і родопоміч при них;

в) неправильні членорозміщення тазових кінцівок і родопоміч при них;

г) неправильні членорозміщення хвостика плода і родопоміч при них.

  1. Родопоміч при неправильних положеннях і передлежаннях плода:

а) поперечне положення з спинним передлежанням;

б) поперечне положення з черевним передлежанням;

в) вертикальне положення з спинним передлежанням

г) вертикальне положення з черевним передлежанням.

 

Література (основна та додаткова):

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта,2013.-254 – 265, 268 - 270 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.-217 – 223 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк..,1978.- 214 – 217, 219 – 229 с..

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга , 2006 – 370 – 378, 380 – 382 с.

 

1. Родопоміч при неправильних членорозміщеннях

Неправильне розташування хвоста. Хвіст може защемля­тися між крупом плода і кістками таза матері у разі завороту його на спину, що є суттєвою перешкодою для нормального перебігу родів. Защемлений хвіст легко вдається виправити за допомогою руки або акушерської петлі.

Неправильне розташування голови плода. Заворот голови у бік. Може бути наслідком неправильного надання акушерської допомоги, коли роблять спроби витягнути плід за кінцівки, які прорізались із родових шляхів, особливо, коли шийка матки ще розкрилася недостатньо, за бурхливих перейм і потуг, або рідко зустрічається за наявності вродженого анкілозу шийних хребців у плода

 

 


Діагноз. Про заворот голови плода вбік судять по затримці стадії виведення плода, коли прорізуються дві передні кінцівки, але одна з них коротша, саме та, у бік якої завернута голова. Така патологія може супроводжуватися бурхливими переймами, після яких виникає вторинна слабкість перейм і потуг. Мануально підтверджується головне передлежання, пальпується шия. Орієнтуючись за шиєю, акушер проникає у матку, щоб визначити межі голови плода, які можна обвести рукою. Інколи голова, за бокового її положення, може бути повернутою навколо своєї осі, внаслідок чого нижня щелепа розміщується доверху, а верхня – донизу.

Прогноз залежить від розмірів плода й родових шляхів, сили перейм і потуг, набряку родового каналу, зволоження плода та родового каналу.

Допомога. Після фіксації передніх кінцівок плід відштовхують у матку. За незначних розмірів плода інколи вдається вивести голову плода, зафіксувавши її пальцями за носові ходи або очні орбіти. Найзручніше виправляти голову плода за допомогою акушерської петлі чи недоуздка, накладених на голову плода. Під час натягування мотузки необхідно рукою підтримувати голову за нижню щелепу, вуха чи очні орбіти; без такої фіксації заворот голови може ускладнитися перекручуванням шиї.

Якщо рукою неможливо дотягнутися до очних орбіт чи носа плода, пробують накласти подвійну акушерську петлю, яка після виправлення голови перетворюється у надійний акушерський недоуздок. Для накладання петлі необхідно:

  1. обвести подвійну петлю навколо шиї;

  2. провести вільні кінці мотузки через петлю, що утворилася;

  3. одну із розташованих на шиї петель опустити через потиличний гребінь на лицеву ділянку плода;

  4. відрегулювати потягуванням місцезнаходження петель і ступінь їх фіксації; голову вводити у родові шляхи вищеописаними прийомами.

За неможливості виправлення голови у плода застосовують кесарів розтин або фетотомію.

Опускання голови плода вниз. Причини ті самі, що й у разі завороту її убік.

Діагноз. Мануально знаходять верхню частину шиї, потилицю і лоб плода. Залежно від ступеня опускання можливі наступні варіанти: голова плода упирається в дно таза матері носовими кістками – лобне передлежання голови; за більш значного перегинання шиї голова упирається у дно таза потилицею – потиличне передлежання, інколи, особливо у лошат, голова може прилягати до грудної кістки, а в таз вклинюється зігнута шия плода 

 

 

 

Допомога. Фіксують кінцівки плода за лобного передлежання часто достатньо підвести під нижню щелепу плода руку і вивести нею голову в таз. В інших, більш складних випадках, допомога складається з комплексу прийомів – відштовхування плода в порожнину матки та переведення голови у лобне і нормальне переджежання. Після виправлення розміщення голови її фіксують та витягують плід.

За неможливості завершити роди консервативним методом, виконують кесарів розтин або фетотомію.

Закидання голови плода на спину. Зустрічається рідко і є досить тяжким ускладненням, часто супроводжується глибокими травмами матки 

Діагноз. Пальпацією встановлюють переднє передлежання плода, трахеальні кільця, пульсуючі сонні артерії. Під час просування руки вперед, можна дістати і голову плода, повернуту лобом та верхніми щелепами до власної спини.

 

 

Допомога. Акушерськими петлями фіксують грудні кінцівки та відштовхують плід. Переводять голову плода із спини на бік, перекочуючи її через холку плода. Надалі рододопомогу надають як у випадку завороту голови набік. У більшості випадків, особливо за защемлення плода, доцільно відразу виконувати кесарів розтин або фетотомію.

Скручування шиї плода. Спостерігається, головним чином, під час вклинювання у таз після невдалого виправлення завернутої вбік голови плода.

Діагноз. Руку проводять між плодом і родовим каналом, визначають наявність радіальних складок шкіри шиї, спрямованих у бік скручування голови. Нижня щелепа плода, як правило, повернута до боку або спини матері.

Допомога. Фіксують передлежачі частини плода. Відштовхують плід у матку і, захвативши голову за щелепи, повертають її у бік, протилежний від скручування шиї. Можна поворот голови здійснювати за допомогою петлі й акушерської клюки, вводячи вилку останньої в рот плода.

У лошат з довгою і рухомою шиєю завертання голови проходить досить легко. Голова буває настільки далеко розміщеною, що захопити її рукою не вдається. Крім того, у лошат часто відмічається анкілоз суглобів шийних хребців. Зігнута голова лошати може залишатися на рівні грудної клітки або опускатися донизу.

Виправлення положення голови у другому випадку завжди складніше, воно частіше дає ускладнення у вигляді перекручування шиї. Щоб добратися до завернутої у бік голови лошати, обводять навкруги його шиї мотузку, потім, підтягують її та наближають і виправляють біля таза голову плода.

Невеликих лошат можна намагатись (як крайня міра) витягувати без попереднього виправлення положення голови плода, в розрахунку на те, що вона, зміщуючись внаслідок довгої шиї, розташується у зоні голодної ямки плода і буде втиснута при проходженні через родовий канал кобили.

При опусканні і закиданні голови плода, техніка її виправлення у лошат значно важча, ніж у телят. Для допомоги, як правило, доводиться використовувати петлі і гачки за уже описаною схемою.

У плодів свиней із числа неправильних положень голови відмічається лише опускання її вниз. Виправляють її положення пальцями, петлями та гачками, закріпленими у очних орбітах або у вухах плода.

Заворот голови у дрібних тварин. Щодо ягнят і козенят діють аналогічно, як і за надання допомоги коровам. Якщо рука не проходить через родові шляхи, намагаються зафіксувати голову плода гачком за очну орбіту чи за лицеву частину; голову підтягують у таз і одночасно відштовхують плід за ніжки, які виступають. У разі неможливості виправлення голови, негайно виконують кесарів розтин або фетотомію (відрізають голову).

У цуценят заворот голови буває рідко. Виправляють цю патологію родів комбінованими маніпуляціями з боку піхви і через черевні стінки матері.

Неправильне членорозміщення однієї чи обох грудних кінцівок плода нерідко затримує перебіг родів. Це ускладнення, як правило, можна легко виправити, але у деяких випадках воно спричиняє тяжкі наслідки.

Неправильне розташування кінцівок виникає за слабкості скорочень матки або відсутності реакції плода на перебіг родів, внаслідок чого плід вклинюється у родові шляхи у тому членорозміщенні, в якому він знаходився у матці під час вагітності.

Неправильне розміщення грудних кінцівок у разі переднього передлежання плода характеризується тим, що одна або обидві кінцівки зігнуті у плечовому, ліктьовому чи карпальному суглобах, що збільшує об'єм плечового пояса плода і перешкоджає його проходженню у родових шляхах.

Згинання кінцівок у зап'ястних суглобах (карпальне передлежання).

Діагноз. Спостерігають затримку стадії народження плода. За одностороннього згинання кінцівки із родових шляхів виступає одна кінцівка зі спрямованою донизу підошвою копитця. Рукою можна виявити голову і карпальний суглоб зігнутої кінцівки.

Допомога. Витягування плода без попереднього виправлення неправильно розташованої кінцівки протипоказане. Накладають акушерські петлі на голову і правильно розміщену кінцівку 

 

 

Захоплюють рукою копитця та, відштовхуючи плід у матку, виправляють положення кінцівки. Інколи для наближення копитець до таза доводиться підтягувати кінцівку мотузкою, зафіксованою на п'ясті або на передпліччі, біля карпального суглоба. Кінцівку сильно згинають у всіх суглобах і поступово втягують у таз. Одночасно акушерською клюкою, відштовхують плід. Клюку фіксують між кінцівкою і шиєю плода, у ділянці плечоголовного м'яза. Можна також тягнути ногу за копитце, відштовхуючи водночас карпальний суглоб і сам плід у матку. У разі вклинювання у таз мертвого плода кінцівку відрізають.

Згинання кінцівки у ліктьовому суглобі. Коли кінцівка плода витягнута неповністю, вона згинається у ліктьовому і плечовому суглобах. Плечова кістка приймає вертикальне положення і збільшує об'єм грудей, що створює велику перешкоду для виведення плода й сприяє нанесенню травм родовим шляхам під час витягування його без попереднього виправлення членорозміщення.

Діагноз. Незначне прорізання передлежачих кінцівок: у теляти копитця знаходяться на рівні його носового дзеркальця, а в лошати - у міжщелеповому просторі або під головою.

Допомога. На кінцівки і голову накладають акушерські петлі. Плід відштовхують у матку та тягнуть почергово за кінцівки. Після виправлення кінцівок витягують плід.

Згинання кінцівок у плечових суглобах (плечове передлежання). Може бути одно - чи двостороннім. Ця патологія полягає у підгинанні однієї чи обох кінцівок під живіт плода. Розвивається самостійно або як ускладнення зап'ястного передлежання кінцівки.

Діагноз. Мануальним дослідженням у родовому каналі виявляють голову і плечові суглоби плода.

Допомога. Якщо плід ще не вклинився у тазову порожнину, захоплюють кінцівку за передпліччя і підтягують його до входу в таз. Потім, за одночасного відштовхування тулуба в матку, переводять кінцівку в зап'ястне передлежання. Далі виправляють її уже за вищеописаними прийомами. Коли рукою не вдається зігнути зап'ястний та ліктьовий суглоби, кінцівку плода обводять мотузкою, кінці виводять назовні, а петлю фіксують на передпліччі. Підтягуванням за мотузку, за одночасного відштовхування рукою ліктьового суглоба, кінцівка може бути переведена у зап'ястне передлежання.

 

 


При односторонньому плечовому передлежанні кінцівки можна спробувати силою витягнути невеликий плід без виправлення членорозміщення за правильно передлежачу кінцівку, голову і мотузку, пропущену між грудною стінкою і зігнутою кінцівкою (рис. 40).

Коли плід мертвий або крупний, який вклинився у тазову порожнину, слід, не гаячи часу, проводити фетотомію чи кесарів розтин.

Потиличне розміщення кінцівок. При цьому ускладненні одна або дві кінцівки плода розміщені над його головою чи шиєю. За такого розміщення кінцівок збільшується об'єм плода, його голова защемлюється у тазовій порожнині і, окрім того, виникають передумови до розриву верхньої стінки піхви, прямої кишки й промежини кінцівками плода 

 

 

 

Допомога. Кінцівки почергово підтягують вперед, підводять їх під голову та витягують плід. Якщо плід мертвий і сильно защемився у тазі, рекомендується ампутація частини кінцівки або зменшення об'єму голови.

2. Родопоміч при неправильних положеннях і передлежаннях плода.

Неправильні положення плода зустрічаються рідко, але вони значно ускладнюють перебіг родів і часто призводять до загибелі плода та негативних наслідків для матері. Горизонтальних і вертикальних положень, як правило, не існує, і коли вісь хребта плода знаходиться під більш чи менш тупим кутом до осі хребта матері, акушер тільки для орієнтації визначає поперечне чи вертикальне положення плода.

Поперечне положення плода з черевним передлежанням. Під час введення руки у родові шляхи намацують передні і задні кінцівки, спрямовані у родові шляхи й черевну стінку плода. Копитця усіх кінцівок знаходяться на одному рівні, а міжкопитцева щілина розміщена горизонтально 

 

 

 

Допомога. Зафіксувавши тазові кінцівки акушерськими петлями, вводять руку у родові шляхи, відштовхують передні кінцівки і передню частину плода у матку, намагаючись надати плоду верхню позицію. Помічник акушера у цей час підтягує плід за кінцівку, яка знаходиться зверху, і спрямовує в родовий канал.

Поперечне положення зі спинним передлежаням. Під час введення руки у родові шляхи намацують лише спину плода.

Допомога у таких випадках спрямована на відштовхування плода і розміщення його тазової частини ближче до входу в родові шляхи роділлі. Після переведення його у заднє передлежання надають допомогу як у разі згинання кінцівок у кульшових суглобах. Підтягуючи задню частину плода до таза роділлі, передню відштовхують у порожнину матки, намагаючись надати верхню позицію. За неможливості виправити положення і передлежання, застосовують кесарів розтин або фетотомію.

Вертикальне положення плода з черевним передлежанням

Діагноз. Встановлюється відносно легко. Під час введення руки в родові шляхи намацують таз, чотири кінцівки і голову плода. Таке розміщення плода буває у старих самок з розтягнутими широкими матковими зв'язками коли матка з плодом дуже опускається у черевну порожнину.

Допомога. Фіксують розміщені ближче до родового каналу кінцівки (а під час переведення в головне передлежання – й голову) і, підтягуючи їх за мотузки, відштовхують одночасно протилежну частину та переводять плід у верхню позицію.

 

 

Діагноз. Під час входу в родові шляхи намацують розміщені вертикально спину, холку, крижі.

Допомога. Рукою або акушерською клюкою відштовхують у матку передню частину плода, підтягують до входу в родовий канал задню, виправляють позицію (за необхідності) та членорозміщення і витягують плід.

За вертикального або поперечного положення з боковим передлежанням плід переводять у черевне передлежання і надають рододопомогу.

У випадку надання акушерської допомоги необхідно дотримуватися певних правил. Практика ветеринарного акушерства показує, що патології родів внаслідок неправильних взаємовідношень плода і родових шляхів матері найчастіше спостерігають у великої рогатої худоби, тому всі основні положення щодо допомоги будуть описані стосовно корів, а акушерську допомогу самкам інших видів, щоб не повторюватись, буде описано у вигляді доповнень, які здебільшого відображають їх специфічність, зумовлену видовими анатомічними особливостями.

Неправильне положення кінцівок за тазового передлежання плода. Патологія родів за тазового передлежання плода потребує швидкого розрішення для профілактики асфіксії плода через защемлення пуповини між плодом і кістками таза матері. Неправильне розміщення тазових кінцівок плода, як і передніх, викликає порушення динаміки другої стадії родів.

П'яткове передлежання однієї або обох кінцівок. Найчастіше ускладнення буває за тазового передлежання, коли відбувається вклинювання плода з кінцівкою, зігнутою у стегновому, колінному і скакальному суглобах. Одностороннє, а тим більше двостороннє п'яткове передлежання ускладнює або виключає можливість проходження плода через таз породіллі.

Діагноз. Спостерігають затримку стадії виведення плода. За одностороннього п'яткового передлежання з родових шляхів виходить одна кінцівка з повернутою доверху підошвою копитець. Пальпацією діагностують характерні обриси скакального суглоба і крупа плода, що вклинюються у родові шляхи.

Допомога. Фіксують правильно розміщену кінцівку. За допомогою петлепровідника проводять акушерську петлю в ділянку скакального суглоба, а потім зміщують її вниз до путового суглоба. Слід зазначити, що чим сильніше тягнути тазову кінцівку, тим більше розгинається путовий, вінцевий і копитний суглоби, а разом з тим виникає небезпека розриву стінки матки. Тому акушер повинен ввести руку в матку, взяти копитце в долоню і після того як помічник відштовхне плід у матку, ввести кінцівку в родові шляхи. За п'яткового розміщення обох кінцівок виправлення їх проводять по черзі 

 

 

 

Згинання кінцівок у кульшовому (тазово-стегновому) суглобі (сідничне передлежання). Коли одна кінцівка зігнута, діагноз встановити неважко. Із родових шляхів виходить одна тазова кінцівка, а введеною у родові шляхи рукою намацують хвіст і стегно другої. Якщо обидві кінцівки зігнуті у кульшовому суглобі, поставити діагноз важче. Орієнтиром під час акушер­ського дослідження є хвіст, що підтверджує тазове передлежання плода

 

Допомога. За двобічного підгинання кінцівок у кульшових суглобах невеликого плода обводять акушерські мотузки навколо обох кінцівок і пробують вивести плід без їх виправлення.

Можна використовувати петлю Зааке. Для цього акушерську мотузку обводять навколо тулуба плода і затягують її над крижами.

Проте практика показує, що такі випадки зустрічаються досить рідко. Витягнути плід можна лише після виправлення кінцівок. Для цього за допомогою петлепровідника накладають петлю на кінцівки. Потім її, наскільки можливо, зсовують вниз до скакального суглоба. Відштовхуючи рукою або клюкою плід у порожнину матки, переводять кінцівки спочатку у п'яткове передлежання, а потім і зовсім виправляють. За неможливості виправлення застосовують фетотомію або кесарів розтин.

Контрольні питання:

  1. Назвіть неправильні членорозміщення голови та шиї плода при родах?

  2. Які на вашу думку, неправильні членорозміщення голови та шиї плода при родах зустрічаються найчастіше?

  3. Чи може бути ослаблення переймів і потуг при неправильних членорозміщеннях плода і чому?

  4. Чи правильним є стимуляція родової діяльності препаратами при слабких переймах та потугах?

  5. Що являється універсальним «інструментом» при родопомочі?

  6. Назвіть неправильні положення плода при родах.

  7. Неправильні передлежання плода при родах.

bottom of page