top of page

Тема: Залежування вагітних тварин.

План заняття:

  1. Залежування вагітних.

  2. Передчасні перейми і потуги.

  3. Кровотеча з матки.

  4. Кила (грижа) матки.

  5. Додаткова вагітність.

Література (основна та додаткова):

  1. Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навчальний посібник / Г.Г. Харута, С.С Волков, І.М. Плахотнюк, С.А. Власенко, М.В. Вельбівець, Б.П. Івасенко та ін. -К.:Аграрна освіта,2013.-191 – 197 с.

  2. Карташов І.І.,Шарапа Г.С. Акушерство, гінекологія і штучне осіменіння сільськогосподарських тварин: Навч. посібник.-К.:Вища шк.,1991.-166 – 170 с.

  3. Андрієвський В. Я.,Смирнов І.В Ветеринарне акушерство, гінекологія і штучне осіменіння. Навч. Посібник. – К.:Вища шк..,1978.-177 – 189 с..

  4. Яблонський В. А.,Хомин С. П.,Калиновський Г. М., Харута Г. Г., Харенко М. І., Любецький В. Й. Ветеринарне акушерство, гінекологія та біотехнологія відтворення тварин з основами андрології./ За редакцією В. А. Яблонського та С. П. Хомина. Підручник. – Вінниця: Нова Книга , 2006 –283 – 294с.

 

1. Залежування вагітних:

Втрату здатності вагітної самки самостійно вставати і триматися на ногах (залежування) спостерігають частіше у кіз, рідше у овець і свиней. Хвороба виявляється за декілька днів або тижнів до пологів в зимово-стійловий період.

Етіологія остаточно не з'ясована.Основними причинами залежування можуть бути погана годівля, утримання без прогулянок, загальна слабкість, остеомаляція (частіше у кіз), наявність в матці великої кількості плодів, водянка плодових оболонок.

Симптоми і протікання. Залежування розвивається поступово (рідко виникає раптово). На початку хвороби вагітна самка довго лежить, насилу встає. Надалі вона вже не підіймається, але якщо її підняти, то стоятиме без підтримки. Спочатку у тварини апетит збережений, температура тіла, пульс і дихання в межах норми.

При залежуванні за 10–14 днів до пологів тварина звичайно через декілька днів після пологів починає самостійно вставати. При залежуванні, що виникло раніше 2 тижнів до пологів, прогноз часто буває несприятливим, оскільки у тварини можуть розвиватися шлунково-кишкові розлади, схуднення, з'являються пролежні, на ґрунті яких нерідко виникає септицемія. Крім того, іноді спостерігається випадання піхви. Пологи бувають затяжними унаслідок слабих переймах і потуг. У свиней може наступити еклампсія.

Лікування. Тварину забезпечують рясною м'якою підстилкою, щодня 2–3 рази на день перевертають з одного боку на іншій. Роблять масаж всього тулуба і кінцівок (окрім живота), а на ділянку попереку і крижів кладуть мішечки з гарячою тирсою або сінною трухою. В раціон включають корми, багаті вітамінами, мінеральними речовинами і білками. Корисно вводити внутрішньовенно розчин глюкози. При запорах призначають глауберову сіль, при необхідності роблять клізми.

 

2. Передчасні перейми та потуги (Dolores ad раrtит іттаtиrеs). Передчасними переймами і потугами називають такі, які з’являються завчасно до очікуваних родів. Найчастіше вони виникають у кобил в останній третині вагітності при закритій шийці матки і відсутності інших ознак наближення родів чи аборту.

Причини. Найчастішими причинами є охолодження тіла і надмірне фізичне напруження тварин. Крім того, передчасні перейми і потуги можуть зумовити посилені рухи плода від подразнення його та ударів по черевній стінці матері. Звичайно, і інші моменти, які ведуть до спорадичного аборту, можуть викликати передчасні потуги. Якщо подразник продовжує сильно діяти, то до скорочень матки приєднуються скорочення черевного преса.

Симптоми. Тварина на початку проявляє помітне занепокоєння, яке виявляється у жуйних тварин у тому, що вони стогнуть і мукають. У кобил до появи виразних потуг можна спостерігати ознаки кольок. Надалі у тварин вигинається спина і дуже скорочуються черевні м’язи. Якщо ці явища затягуються, то у тварин прискорюється дихання, частішає пульс, вони потіють.

Діагноз. Ставлячи діагноз, треба відрізняти передчасні перейми і потуги від нормальних родів. При передчасних потугах вим’я порожнє і в’яле, не видно западання крижово-тазових зв'язок, статеві губи мало набряклі, Точніше ж це розпізнати можна вагінальним дослідженням.

Прогноз. Завжди обережний. Потуги можуть незабаром припинитися. Іноді вони через деякий час знову з’являються і припиняються. Нерідко можна спостерігати їх посилення, а це може призвести до таких ускладнень, як аборт, випадання піхви, сечового міхура або прямої кишки. У кобил, корів, кіз і овець бувають випадки раптової смерті внаслідок розриву матки.

Лікування повинно спрямовуватися на зняття потуг та збереження вагітності. Для цього тварину треба насамперед заспокоїти – їй роблять легку проводку або ж переводять в ізольоване темне приміщення і ставлять так, щоб задня частина тіла була вищою від передньої. На поперек та крижі накладають зігрівальний компрес (нагрітий пісок в мішку, гарячі грілки, припарки з сінної потерті). Коровам можна задавати через рот алкоголь, а кобилам хлоралгідрат (15 – 20 мл розведений в 0,5 л води). Добрі наслідки дає епідуральна низька сакральна анестезія та підшкірне введення атропіну в лікувальних дозах. Якщо ж вагітність вже перервалася, то слід чим швидше видалити мертвий плід.

 

3. Кровотеча з матки: Кровотеча з матки у вагітних тварин виникає в результаті пошкодження кровоносних судин її слизової оболонки або судин хоріону. Маткова кровотеча спостерігається у кіз, овець, рідше у собак, кішок і свиней.

Етіологія. Травми матки при падінні, стрибках, ударах, здавлення живота вагітної самки. Рідше причинами маткової кровотечі бувають патогенні дії мікроорганізмів на плаценту або інші чинники. В літературі описано декілька випадків метроррагій у поросних свиней, коли значна і непіддатлива зупинці кровотеча була обумовлена не травмою і не інфекцією, а дегенеративними змінами судинної стінки і сильним діапедезом еритроцитів, можливо на ґрунті алергічних реакцій, стресових дій, токсикозу або гормональних  розладів.

Симптоми. З вульви витікає кров, нерідко із згустками. Іноді спостерігаються слабі потуги, які надалі можуть посилюватися. У дрібних жуйних і м'ясоїдних спостерігається хвилювання, тваринна то встає, то лягає, кози і вівці блюють. Свиноматки звичайно лежать, стогнуть.

При великій втраті крові спостерігаються ознаки гострої анемії: загальна слабкість, блідість видимих слизистих оболонок, слабий частий пульс, тремтіння м'язів і ін.

Діагноз. Точний діагноз можна поставити тільки при огляді піхви за допомогою вагінального дзеркала: виділення крові з каналу шийки матки вказує на маткову кровотечу. Додаткова ознака – наявність в піхві згустків крові.

Прогноз. Як правило, відбувається аборт, причому у свиней, собак, кішок і кролиць цьому нерідко передує відшаровування плодової плаценти від материнської (внаслідок скупчення між ними крові). Прогноз для матері сумнівний – можлива смерть від знекровлення або ускладнення при аборті (запалення матки, перитоніт, сепсис).

Лікування. Тварині надають спокій, не допускають зайвих досліджень через піхву і через черевну стінку. Призначають кровоспинні засоби місцевої і загальної дії. При вираженому хвилюванні вівцям і козам вводять всередину етиловий спирт (40%-вий – 100–200 мл), собакам під шкіру – гексенал (3%-ний–1 мл/кг).

Якщо вже почалося вигнання плодів, треба прискорити цей процес. При відкритій шийці матки плід витягують рукою (у овець і кіз) або вводять тварині окситоцин, пітуїтрин або інші засоби, що скорочують матку, їх же застосовують і після видалення всіх плодів, щоб посилити ретракцію матки, сприяючу зупинці кровотечі.

Нерідко єдиним способом порятунку життя тварини є гістеротомія або екстирпація матки. У м'ясоїдних матку екстирпують звичайно зразу ж після уточнення діагнозу.

 

4. Грижа матки:

Маткова грижа характеризується зсувом вагітної матки разом з пристінковою очеревиною під шкіру в результаті розриву черевних м'язів. Це захворювання спостерігається у кіз, рідше у інших тварин.

Етіологія. Розриви черевних м'язів виникають частіше за все від ударів, рідше при падінні або стрибках вагітної тварини. Сприяє до захворювання сильна розтягнутість черевних стінок при багатоплідній вагітності, виснаження, старечий вік тварини.

Симптоми. Грижа утворюється на нижній стінці живота (мал. 20), рідше на бічній. Змінюється конфігурація живота. Після зникнення набряклості на місці удару знаходять напівкулясту або овальну м'яку припухлість. При пальпації в грижовому вмісті промацують частини плоду. При розриві прямого мускула живота утворюється величезний грижовий мішок, при цьому вим'я зміщується дещо вперед або назад, соски майже торкаються підлоги.

Протікання і прогноз. З розвитком вагітності грижовий мішок збільшується. Грижа звичайно залишається надовго, оскільки грижове кільце розширяється під тиском матки. У кіз і овець при вентральній грижі великих розмірів може розвинутися набряк молочної залози. При цьому шкіра вимені набуває синюшний відтінок; надалі може наступити некроз обширної частини шкіри з розвитком важкого септичного процесу.

 

Під час пологів виведення плоду утруднено через недостатню силу потуг і зміненого положення рогу матки з плодом.

Лікування. Щоб запобігти подальшому збільшенню грижового мішка, застосовують бандаж з щільної тканини. Тварині дають малооб’ємні корми невеликими порціями.

При настанні пологів вівцю, козу кладуть на спину, що забезпечує плоду нормальний напрям, і проводять зтискуючі рухи рукою на вміст грижового мішка. Якщо це не допомагає, проводять кесарів розтин. Після витягання плодів усувають грижові ворота. Звичайно таких тварин згодом не використовують для племінної мети.

 

5. Додаткова вагітність (superfetatio) це запліднення і розвиток нової вагітності на фоні вагітності, що настала раніше.

Причини. Годівля тварин зеленими кормами із значним вмістом фіто-естрогенів (бобові, кукурудза). Вони розріджують слизову пробку вагітності, викликають нову статеву охоту і за умов сприятливого співвідношення в організмі ФСГ і ЛГ настає овуляція і запліднення. Зазвичай вагітність має фізіологічний перебіг. Спочатку народжуються плоди від першого запліднення, а через один статевий цикл – від другого. Найчастіше таке зустрічається у свиней.

Але, навіть якщо статева охота може виявитися у вагітної самки, необхідно ще, щоб спермії пройшли через густу слизову пробку цервікального каналу, дійшли до рога матки і досягли яйцепроводів, а запліднена яйцеклітина змогла приживитися до стінки матки, точно підготовленої для розвитку бластули. Швидше за все, це пов'язано все ж із різним часом імплантації або уповільненим розвитком зигот, запліднених одночасно (випадкова діапауза).

Контрольні питання:

  1. Що таке вагітність і які ви знаєте види вагітності?

  2. Чим розпочинаються та, чим завершуються вагітність?

  3. Які причини патологій тварин у період їх плодоношення?

  4. Що може викликати появу передчасних переймів і потуг?

  5. Особливість допомоги тваринам при передчасних переймах і потугах?

  6. Як впливає годівля та умови утримання вагітних тварин на протікання вагітності?

  7. Які причини передчасних переймів ?

  8. З якими хворобами можна сплутати хворобу залежування вагітних?

  9. Що таке додаткова вагітність?

bottom of page